‘Ркулците од компири не се јадат и обично се отстрануваат, а доколку тие многу пораснале, компирите веќе не се употребливи и истите ги фрламе. Но, сепак, постои еден руски природен лек кој се приготвува токму со ови компирови ‘ркулци, а кои можат да помогнат при разни болести.

За пациентите со артритис, артроза или коксартроза, ќе биде корисно да ја научат правилата употреба на тинктурата приготвена од компирови ‘ркулци, а која може многу да помогне во лекувањето на зглобовите.

Лековити својства на компировите ‘ркулци

Обично ‘ркулците на компирите се појавуваат неколку месеци по бербата. Оставете го компирот на топло место и веднаш ќе се појават ‘ркулците. Сигурно, сите сте ги виделе како изгледаат, но само малкумина знаат за придобивките од тинктурата приготвена со нив.

Лековитите својства на компировите ‘ркулци се должат на содржината на следниве супстанции:

Соланин. Тој е активен алкалоид, отровен во прекумерни количини. Соланинот во мали дози ги елиминира габичките, има корисен ефект врз дигестивниот тракт и ги ублажува коликите. Оваа супстанција ги штити насадите од штетници поради присуството на инсектициди и фунгициди.

Амино киселини. Тие се неопходни за правилен раст и развој на телото, одржувајќи ја неговата функција. Со нивна помош, минералите и витамините подобро се апсорбираат.

Шеќер. Ја зголемува менталната активност, спречува замор.

Минерали (калиум, магнезиум, железо, натриум, фосфор, калциум). Учествувајте во работата на внатрешните органи. Неговиот недостаток предизвикува развој на сериозни болести.

Витамини А, Б, Ц, Е, ПП и Х. Зајакнување на заштитните функции на телото, подобрување на визуелниот систем и состојбата на кожата.

Скроб. Го намалува штетниот холестерол, го отстранува вишокот течности од телото.

Теоретски е невозможно да се отруете со соланин, бидејќи за тоа е потребно да изедете премногу големи количини на из‘ртен компир заедно со лушпата. Пред неколку години, научниците ги испитале својствата на органското соединение и заклучиле дека во минијатурни дози, соланинот е доста ефикасен против некои сериозни болести.

Компирови ‘ркулци во народната медицина

Повеќе од една деценија компировите ‘ркулци се користат во народната медицина. Тие лекуваат разни патолошки состојби на зглобовите, заболувања на кожата, па дури и очни болести. Особено добро се покажале во третмани на дегенеративни промени што се јавуваат во коскените ткива.

Лековите приготвени од компирови ‘ркулци имаат антибактериски и регенеративни својства и помагаат да се залечат исекотините и изгорениците. Народниот лек има и други својства: ублажувањена болка; антиинфламаторно; антивирусно; антибактериски; регенерира. Лекот го олеснува воспалението на зглобовите во најкус можен рок и ги ублажува симптомите на болеста.

Тинктура од компирови ‘ркулци

Самите компирови ‘ркулци не се од корист. За да се ослободат нивните лековити својства потребна е водка. Ваквата тинктура се користи за катаракта и глауком, вообичаени болести на зглобовите, стомакот и белите дробови.

Неопходно е правилно да ги израснете компировите ‘ркулци: Ставете ги компирите со никулци свртени кон сонцето и направете им сенка од весник за да не бидат на директно изложување. Најдобро е да ги ставите компирите во кеси на кои претходно сте им направиле дупки за воздух. Обесете ги на некое топло место и за една недела ќе се појават долги компирови ‘ркулци. ‘Ркулците е потребно да бидат свежи, па за да ги сочувате ставете ги во сад во фрижидер, не подолго од два дена.

Еден од начините за приготвување е следниот: ркулците исечете ги на парчиња и залијте ги со медицински ал-ко-хол во еднакви пропорции (100 г ‘ркулци со 100 мл етанол). Затворете го стаклениот сад добро за да не ветрее содржината и оставете да отстои во затемнета просторија 10 дена со повремено протресување. Потоа процедете и чувајте ја тинктурата во фрижидер.

Ако лекот ви е итно потребен и немате време за чекање, тогаш ‘ркулците сомелете ги во блендер, а потоа една супена лажица прелијте со 200 мл водка. Овој рецепт е за приготвување на лек кој се зема орал-но според соодветна шема, меѓутоа експертите советуваат да ги користите со консултација на лекар поради содржината на соланин.

ОБЛОГА од сомелени компирови ‘ркулци помешани со водка во однос 2:1, може да се нанесува директно врз погоденото место. Нанесете дебел слој врз газа и фиксирајте ја облогата.

ИСКУСТВО: Лек за болки во зглобовите и колената: Мајка ми веќе не мора да носи бастун, ова е голема победа за нас. Мајка ми страдаше од болки во зглобовите, не можеше да се исправи, па на крај мораше да користи помошни помагала како триножен бастун.

Состојбата се влошуваше сè додека еден ден го дознавме рецептот што ми го кажа еден колега. Болката во зглобовите е честа, особено кај повозрасние луѓе. Мајка ми долго време страдаше од болки во зглобовите, а лекарите и дадоа дијагноза – артрит, силно воспаление на зглобовите.

Имаше денови кога таа не можеше да се исправи на нозе поради силната, продорна болка. Што ли сè не пробавме: беше во болница, примаше инјекции, пиеше апчиња, купувавме разни креми и масти. Сите тие работи помагаа, но тоа траеше многу кратко, а болката одново се враќаше.

И не можеше да се одмори од неа, ни преку ден, ниту преку ноќ. За да се движи и беше потребен бастун, потоа два, а на крај заврши со триножен бастун. Еден ден во случаен разговор, колегата ми раскажа дека неговата соседка имала ист проблем како мајка ми, но успеала да се излекува.

Кога ја видел како слободно оди без помагала, се изненадил и ја прашал за чудото, а таа му одговорила дека ја спасила некоја лековита тинктура.

Еве го едноставниот рецепт:

Потребни се ‘ркулци од компир, да бидат бели, а не зелени (пред засадување во земја). Се отстрануваат ‘ркулците од компирот и се ставаат во стаклена тегла, па се прелеваат со водка, колку да бидат покриени. Теглата добро се затвора и се остава 2 седмици да отстои на темно и топло место, со повремено протресување.

Со оваа течост се мачкаат болните зглобови и се прават облоги. Се натопува памучна крпа, се обложува болниот зглоб, се фиксира со компресивен завој и притоа се внимава да има доволен проток на циркулација. Ваквата облога се остава да делува најмалку два часа, а најдобро е да се преноќи со неа.

Штом го дознав овој рецепт, одлучив веднаш да го испробам на мајка ми. Само една седмица после секојдневно користење, кај мајка ми започна да исчезнува острата болка. Продолживме да го применуваме третманот, а сега мајка ми многу ретко го користи бастунот, речиси воопшто! Тоа е голема победа за нас!

ТИНКТУРА ЗА ПИЕЊЕ за внатрешни проблеми

Ова е најлесниот начин: белите ‘ркулци (50 г) измијте ги и исушете ги со хартиена салветка, па ставете ги во стаклена тегла. Прелијте ги со 500 мл водка, добро затворете и чувајте ја теглата во темна просторија (собна температура, далеку од сончева светлина) 14 дена со повремено протресување.

Потоа процедете ја тинктурата низ повеќеслојна газа и чувајте во фрижидер. Употреба: 1 мала лажичка наутро и навечер со 100 мл топла вода, мах 20 дена. Оваа тинктура се користи за нормализирање на работата на кардиоваскуларниот, респираторниот, дигестивниот и генитоуринарниот систем и како што наведовме претходно, со претходна консултација на лекар.