ПОСНИ ИЛИ МАСНИ БАУНТИ КОЦКИ: За св. Никола...

Сите беа воодушевени од овие прекрасни колачи кои ги направив за св. Никола. Сите ме прашуваа дали имам резерва во фрижидер за да им донесам уште, а јас не очекував дека ќе излезат толку убави и дека на сите ќе им се допаднат. Рецептот го најдов кај Валентина Машковиќ на нејзиниот канал. Се подготвуваат многу лесно и едноставно, а може да ги правите посни или масни, и така и така се превкусни. Јас ги пробав вчера посните и од вкусот навистина се воодушевив. За Божиќ ќе ги пробам масните баунти, а еве го рецептот кој сите го бараа. Еве кои состојки ви се потребни, пишува НМД: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:...

ЛАМИНГТОНОВИ КОЦКИ: Стопати се подобри од чупавците, секој...

Емисиите за готвење што ги следам често се тематски. Пред некој ден имаше тема - „кокос“, а готвачката ги направи овие коцки кои посебно ми оставија впечаток и одлучив да ги испробам. Таа ги претстави како австралиска класика и ги нарече Ламингтонови коцки. Сосем слични на нашите „чупавци“ - а сепак различни, па дури можам да речам и поубави. Koментар на Лела: „Ти благодарам Нина, сега кога ги јадеме се уште поубави како торта. Однатре се пријатно ароматични, а чоколадниот слој околу нив е прилично тврд, кога малку ќе отстојат. Доста убава и поинаква „коцка“ од досегашните. Мило ми е што ги направив.“ Еве кои состојки ви се потребни: ПОТРЕБНИ...

Enjoy exclusive access to our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across, getting instant emails when our site updates, too.

5 Вежби за ПОДОБРУВАЊЕ НА ЦИРКУЛАЦИЈАТА во нозете

5 Вежби за ПОДОБРУВАЊЕ НА ЦИРКУЛАЦИЈАТА во нозете... Неопходно е да се разбере како функционира нашиот циркулаторен систем. Срцето е главниот орган одговорен за пумпање...

Компирот веќе не го пржам…Ова е највкусното јадење што сум го...

Компирот веќе не го пржам...Ова е највкусното јадење што сум го направила досега...СОЛЕН РОЛАТ...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 200 г + 40 г рендан кашкавал/моцарела 3 компири сол, црн и црвен пипер, масло 1/2 лажичка суво оригано 500 г мелено месо 1 главица кромид 1...

Десерт за 5 минути кој ќе ве воодушеви…Многу вкусно, брзо и...

Десерт за 5 минути кој ќе ве воодушеви...Многу вкусно, брзо и лесно...сите бараат рецепт. Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 350 г наполитанки За крем: 500 мл млеко (2 чаши) 120 мл слатка павлака (1/2 чаша) 50 г шеќер (1/4 чаша) 40 г скроб/нишесте/густин (3...

Во јуни ова е најважната прихрана за доматите, но и за цвеќињата…

Во јуни ова е најважната прихрана за доматите, но и за цвеќињата... Со прихранувањето на растенијата може да им се помогне да ја зголемат нивната...

КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ЛАЖЕН МЕД? Само погледнете го врвот на теглата...

КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ЛАЖЕН МЕД? Само погледнете го врвот на теглата и сѐ ќе ви биде ЈАСНО, објасни познатиот пчелар... Знаеме колку е здрав медот. И знаеме дека има различни видови кои имаат различни здравствени предности, но најчесто не знаеме...

„На сите им е замаcтен црниот дроб, а после 30 не...

„На сите им е замаcтен црниот дроб, а после 30 не треба да пиете млеко...Вака ќе го исчистите...“ советува д-р Чубрило. Пристигна пролетта, а со неа и потребата за детокcикација на телото и чистење на организмот од токcини. Многумина грешат...

Get an online subscription and you can unlock any article you come across, getting instant emails when our site updates, too.

РЕЦЕПТИ

ИЗМЕШАЈТЕ СÈ И ПОЧНЕТЕ ЈА ВАШАТА ДИЕТА: Вкусен диетален десерт од 3 состојки, без шеќер и без печење

ИЗМЕШАЈТЕ СÈ И СТАВЕТЕ ВО ФРИЖИДЕР: Вкусен десерт од 3 состојки, без шеќер и без печење. Рецепт на Вкусна Минута. Многу вкусен ролат кој...

ОДЛИЧЕН МЕТОД СО КОЈ НОЗЕТЕ ЌЕ ВИ ОСТАНАТ СУВИ И ПО НАЈГОЛЕМО НЕВРЕМЕ: Обувките никогаш нема да пропуштат вода

Кога надвор врне дожд, најдобро би било да не излегуваме и да си останеме во топлиот дом, меѓутоа, ако тоа не е опција и...

КОРЕЈСКИ ТОСТ – СО ЕДНО ЛЕПЧЕ И ДВЕ ЈАЈЦА: Направете го најубавиот појадок досега

Пржените лепчиња за многумина се омилениот појадок. Топли, вкусни, мирисни... Се приготвуваат многу брзо и не постои човек кој не сака да ги јаде....

ЗА МАЗЕН ВРАТ-КАКО НА БЕБЕ: Домашна маска која ја обновува кожата

Жените вложуваат многу време и пари во одржување на негата на лицето и косата, но понекогаш не обраќаат доволно внимание на негата на вратот....

УБАВИНА И НЕГА

ОБИЧАИ

НАЈЧЕСТИ 9 ГРЕШКИ НА ПОБОЖНИТЕ ЛУЃЕ: Обичаи кои погрешно се толкуваат…

Прекумерната побожност која се граничи со фанатизам не е пожелна исто како што не е пожелно игнорирањето на постоењето на Бога, велат црковните лица. Сепак,...

Компирот веќе не го пржам…Ова е највкусното јадење што сум го направила досега…СОЛЕН РОЛАТ

Компирот веќе не го пржам...Ова е највкусното јадење што сум го направила досега...СОЛЕН РОЛАТ...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 200 г + 40 г рендан кашкавал/моцарела 3 компири сол, црн и црвен пипер, масло 1/2 лажичка суво оригано 500 г мелено месо 1 главица кромид 1...

Десерт за 5 минути кој ќе ве воодушеви…Многу вкусно, брзо и лесно…сите бараат рецепт

Десерт за 5 минути кој ќе ве воодушеви...Многу вкусно, брзо и лесно...сите бараат рецепт. Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 350 г наполитанки За крем: 500 мл млеко (2 чаши) 120 мл слатка павлака (1/2 чаша) 50 г шеќер (1/4 чаша) 40 г скроб/нишесте/густин (3...

Вкусен ручек набрзина…МАФИНИ СО ТИКВИЧКИ…Лесен и брз рецепт

Вкусен ручек набрзина...МАФИНИ СО ТИКВИЧКИ...Лесен и брз рецепт. Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (за 9 мафини): 1 тиквичка со средна големина 1/4 пиперка, ситно сечкана 1 чаша рендан кашкавал 2 големи јајца сол и црн пипер по вкус 1 чаша (125 г) сенаменско брашно 1...

Најобичниот крем во комбинација со витамин од аптека е најдоброто нешто досега…Помешајте, употребете и гледајте ги промените…

Најобичниот крем во комбинација со витамин од аптека е најдоброто нешто досега...Помешајте, употребете и гледајте ги промените... Во овој текст ќе опишеме различни начини на користење на Нивеа кремот за нега на кожа, коса и други делови од телото. Авторот ги...

Компирот веќе не го пржам…Ова е највкусното јадење што сум го направила досега…СОЛЕН РОЛАТ

Компирот веќе не го пржам...Ова е највкусното јадење што сум го направила досега...СОЛЕН РОЛАТ...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 200 г + 40 г рендан кашкавал/моцарела 3 компири сол, црн и црвен пипер, масло 1/2 лажичка суво оригано 500 г мелено месо 1 главица кромид 1...

Десерт за 5 минути кој ќе ве воодушеви…Многу вкусно, брзо и лесно…сите бараат рецепт

Десерт за 5 минути кој ќе ве воодушеви...Многу вкусно, брзо и лесно...сите бараат рецепт. Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 350 г наполитанки За крем: 500 мл млеко (2 чаши) 120 мл слатка павлака (1/2 чаша) 50 г шеќер (1/4 чаша) 40 г скроб/нишесте/густин (3...

Вкусен ручек набрзина…МАФИНИ СО ТИКВИЧКИ…Лесен и брз рецепт

Вкусен ручек набрзина...МАФИНИ СО ТИКВИЧКИ...Лесен и брз рецепт. Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (за 9 мафини): 1 тиквичка со средна големина 1/4 пиперка, ситно сечкана 1 чаша рендан кашкавал 2 големи јајца сол и црн пипер по вкус 1 чаша (125 г) сенаменско брашно 1...

Најобичниот крем во комбинација со витамин од аптека е најдоброто нешто досега…Помешајте, употребете и гледајте ги промените…

Најобичниот крем во комбинација со витамин од аптека е најдоброто нешто досега...Помешајте, употребете и гледајте ги промените... Во овој текст ќе опишеме различни начини на користење на Нивеа кремот за нега на кожа, коса и други делови од телото. Авторот ги...

Ако имате 1 јајце, јогурт и брашно, направете МИНИ ПАЛАЧИНКИ ЗА 5 МИНУТИ…Меки како душа…

Ако имате 1 јајце, јогурт и брашно, направете МИНИ ПАЛАЧИНКИ ЗА 5 МИНУТИ...Меки како душа...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 јајце 3 лажици шеќер 8 г ванилин шеќер 2 лажици масло 125 г цврст јогурт или кисела павлака 80 мл млеко 180 г брашно 10 г...

КОМПИР И ПИЛЕШКО МЕСО…Направете го ова вкусно јадење кое сите го обожаваат…

КОМПИР И ПИЛЕШКО МЕСО...Направете го ова вкусно јадење кое сите го обожаваат...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 5 компири (рендани) 3 јајца 2 црвени пиперки (ситно сечкани) 1 главица кромид (ситно сечкана на тенки ленти) 1 китка свеж магдонос (ситно сечкан) 2 лажици брашно (сенаменско)...

Ова се прави со брзина на молња…ПИТА БЕЗ КОРИ ЗА 5 МИНУТИ…Измати, излеј и испечи…

Ова се прави со брзина на молња...ПИТА БЕЗ КОРИ ЗА 5 МИНУТИ...Измати, излеј и испечи...По желба, во тестото можете да ставите и една рендана тиквичка или нешто по ваш вкус...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (се мери со чаша...

Ако имате 2 јајца и јогурт, направете го овој десерт за 10 минути…Супербрз и лесен рецепт…

Ако имате 2 јајца и јогурт, направете го овој десерт за 10 минути...Супербрз и лесен рецепт...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 50 г шеќер 2 јајца 8 г ванилин шеќер 125 г цврст јогурт или кисела павлака 50 мл масло 420 г брашно 10 г прашок...

БРЗИ ПЛАЗМА-КОКОС КОЦКИ…Готови за само 5 минути…

БРЗИ ПЛАЗМА-КОКОС КОЦКИ...Готови за само 5 минути...Омилени се на празничната трпеза, но идеални се и за секој ден, кога сакате брз, вкусен и на сите омилен колач. Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1. слој: 100 мл млеко 150 г шеќер 125 г...

Без рерна…Десерт за 5 минути…Ќе бидете воодушевени од овој вкус…Ќе го изедете целиот за 5 минути

Без рерна...Десерт за 5 минути...Ќе бидете воодушевени од овој вкус...Ќе го изедете целиот за 5 минути. Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За крем: 2 јајца 70 г шеќер 45 г скроб/нишесте/густин 500 мл млеко 25 г путер 1 лажичка екстракт од ванила 200 мл слатка павлака...

Компирот веќе не го пржам…Ова е највкусното јадење што сум го направила досега…СОЛЕН РОЛАТ

Компирот веќе не го пржам...Ова е највкусното јадење што сум го направила досега...СОЛЕН РОЛАТ...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 200 г + 40 г рендан кашкавал/моцарела 3 компири сол, црн и црвен пипер, масло 1/2 лажичка суво оригано 500 г мелено месо 1 главица кромид 1...

Десерт за 5 минути кој ќе ве воодушеви…Многу вкусно, брзо и лесно…сите бараат рецепт

Десерт за 5 минути кој ќе ве воодушеви...Многу вкусно, брзо и лесно...сите бараат рецепт. Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 350 г наполитанки За крем: 500 мл млеко (2 чаши) 120 мл слатка павлака (1/2 чаша) 50 г шеќер (1/4 чаша) 40 г скроб/нишесте/густин (3...