ПЛЕТЕНА КОРПА ОД ТЕСТО – рецепт за тестото...

Освен што е многу декоративна и ја краси трпезата, во оваа плетена корпа од тесто може да се послужат разни мали печива или вапцани јајца за Велигден. На крајот, најмладите се најсреќни кога ќе им дозволите полека да ја кршат и да ја јадат... Потребни состојки: 600-650 г брашно 250 мл вода 250 мл млако млеко 70 мл масло 1 коцка квасец 1 лажичка сол 3 лажички шеќер 1-2 јајца за премачкување: Постапката погледнете ја во видео рецептот: https://youtu.be/kjpUn3H6jas

ПОСНА ТОРТА СО 1 ЛИТАР СОК ОД ПОРТОКАЛИ:...

Оваа посна слоевита торта е најубавото нешто што ќе го јадете додека постите. Без јајца и млеко, тортава е навистина превкусна. Излегува многу голема и богата, а кремот е навистина посебен, немам зборови. За посни слави и други пригоди може да ја направите, а нема да ви одземе многу време бидејќи се подготвува многу едноставно и лесно, состојките за кора се мешаат, се излева во калап и се става на печење. Филот се подготвува во тенџере и потоа се премачкува врз кората. ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ ЗА ТЕСТО: 480 г брашно или 2 чаши од по 250 мл, 2 чаши лимонада или обична вода, 1 чаша масло, 2 чаши шеќер...

Enjoy exclusive access to our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across, getting instant emails when our site updates, too.

5 Вежби за ПОДОБРУВАЊЕ НА ЦИРКУЛАЦИЈАТА во нозете

5 Вежби за ПОДОБРУВАЊЕ НА ЦИРКУЛАЦИЈАТА во нозете... Неопходно е да се разбере како функционира нашиот циркулаторен систем. Срцето е главниот орган одговорен за пумпање...

Едноставен летен ручек…Печен зеленчук со нешто што имате во фрижидер…

Едноставен летен ручек...Печен зеленчук со нешто што имате во фрижидер...Денес јас имав колбаси, а вие моѓете да исечкате парче сувомеснато какво имате. Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 400 грама пиперка 250 грама модар патлиџан 350 грама тиквички 100 грама моркови 4 до 5...

Гурмански ручек со мелено месо…ЛЕСНО СЕ ПРАВИ, ЗА 20 МИНУТИ…

Гурмански ручек со мелено месо...ЛЕСНО СЕ ПРАВИ, ЗА 20 МИНУТИ...Ако ги сакате питите со месо или лазањите, тогаш на ова јадење нема да можете да му одолеете...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За тесто: 20 г шеќер 1 кесичка сув квасец 1/2 лажичка...

Баба ми откри едноставен начин како да ги размножувам билките од гранче…Сите пуштаат коренчиња за многу кратко време…

Баба ми откри едноставен начин како да ги размножувам билките од гранче...Сите пуштаат коренчиња за многу кратко време... Постапката е многу едноставна и може да...

КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ЛАЖЕН МЕД? Само погледнете го врвот на теглата...

КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ЛАЖЕН МЕД? Само погледнете го врвот на теглата и сѐ ќе ви биде ЈАСНО, објасни познатиот пчелар... Знаеме колку е здрав медот. И знаеме дека има различни видови кои имаат различни здравствени предности, но најчесто не знаеме...

„На сите им е замаcтен црниот дроб, а после 30 не...

„На сите им е замаcтен црниот дроб, а после 30 не треба да пиете млеко...Вака ќе го исчистите...“ советува д-р Чубрило. Пристигна пролетта, а со неа и потребата за детокcикација на телото и чистење на организмот од токcини. Многумина грешат...

Get an online subscription and you can unlock any article you come across, getting instant emails when our site updates, too.

РЕЦЕПТИ

МНОГУ ВКУСНО ПОСНО ЈАДЕЊЕ СО ПРАЗ: Толку е вкусно и едноставно што ќе го јадете и кога ќе заврши постот

Поздрав на сите драги пријатели. Пред вас е рецептот за кој сум сигурна дека ќе го приготвувате повторно, дури и кога постот ќе заврши....

На овој едноставен начин може да проверите дали имате габи во телото, потребна е само вода

Кандидата, во помали количества, типично е застапена во усната празнина, кожата, женските г ениталии и тенкото црево. Во нормални, помали концентрации, не би требало...

ЖЕНИТЕ ТРЕБА ДА ГИ ПИЈАТ СЕКОЈ ДЕН: Три напитоци кои ги регулираат хормоните

Кога размислувате за хормонското здравје, што прво ви паѓа на yм? Медикаменти? Не би требало, бидејќи постојат ефиксни природни средства, освен ако вашиот лекар...

Овие вкусни печива полнети со џем се меки како памукче, лесни за јадење, за појадок или вечера

Вкусни домашни печива со џем. Меки како памук, многу лесно се подготвуваат. Имаат одличен вкус и одлично одговараат со чаша ладно млеко или топло...

УБАВИНА И НЕГА

ОБИЧАИ

НАЈЧЕСТИ 9 ГРЕШКИ НА ПОБОЖНИТЕ ЛУЃЕ: Обичаи кои погрешно се толкуваат…

Прекумерната побожност која се граничи со фанатизам не е пожелна исто како што не е пожелно игнорирањето на постоењето на Бога, велат црковните лица. Сепак,...

Едноставен летен ручек…Печен зеленчук со нешто што имате во фрижидер…

Едноставен летен ручек...Печен зеленчук со нешто што имате во фрижидер...Денес јас имав колбаси, а вие моѓете да исечкате парче сувомеснато какво имате. Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 400 грама пиперка 250 грама модар патлиџан 350 грама тиквички 100 грама моркови 4 до 5...

Гурмански ручек со мелено месо…ЛЕСНО СЕ ПРАВИ, ЗА 20 МИНУТИ…

Гурмански ручек со мелено месо...ЛЕСНО СЕ ПРАВИ, ЗА 20 МИНУТИ...Ако ги сакате питите со месо или лазањите, тогаш на ова јадење нема да можете да му одолеете...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За тесто: 20 г шеќер 1 кесичка сув квасец 1/2 лажичка...

БРЗИ ЛЕПИЊИ ОД 3 СОСТОЈКИ…Појадок кој се носи на работа, а може да се јаде во слатка или солена варијанта…ПРЕВКУСНО

БРЗИ ЛЕПИЊИ ОД 3 СОСТОЈКИ...Појадок кој се носи на работа, а може да се јаде во слатка или солена варијанта...ПРЕВКУСНО...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 620 г брашно 5 супени лажици масло 400 мл врела вода 1 лажичка сол ПОСТАПКА: 1.Во подлабок сад помешајте го...

ПРЖЕНИ МЕКИЦИ ГОТОВИ ЗА 20 МИНУТИ…На децата им се омилени…

ПРЖЕНИ МЕКИЦИ ГОТОВИ ЗА 20 МИНУТИ...На децата им се омилени...Ги имам запишано како „Батхура“, а можете да ги најдете како „лангиди“ или под други називи. Еве што ви е потребно за овие вкусни пржени погачици: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (се мери со...

Едноставен летен ручек…Печен зеленчук со нешто што имате во фрижидер…

Едноставен летен ручек...Печен зеленчук со нешто што имате во фрижидер...Денес јас имав колбаси, а вие моѓете да исечкате парче сувомеснато какво имате. Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 400 грама пиперка 250 грама модар патлиџан 350 грама тиквички 100 грама моркови 4 до 5...

Гурмански ручек со мелено месо…ЛЕСНО СЕ ПРАВИ, ЗА 20 МИНУТИ…

Гурмански ручек со мелено месо...ЛЕСНО СЕ ПРАВИ, ЗА 20 МИНУТИ...Ако ги сакате питите со месо или лазањите, тогаш на ова јадење нема да можете да му одолеете...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За тесто: 20 г шеќер 1 кесичка сув квасец 1/2 лажичка...

БРЗИ ЛЕПИЊИ ОД 3 СОСТОЈКИ…Појадок кој се носи на работа, а може да се јаде во слатка или солена варијанта…ПРЕВКУСНО

БРЗИ ЛЕПИЊИ ОД 3 СОСТОЈКИ...Појадок кој се носи на работа, а може да се јаде во слатка или солена варијанта...ПРЕВКУСНО...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 620 г брашно 5 супени лажици масло 400 мл врела вода 1 лажичка сол ПОСТАПКА: 1.Во подлабок сад помешајте го...

ПРЖЕНИ МЕКИЦИ ГОТОВИ ЗА 20 МИНУТИ…На децата им се омилени…

ПРЖЕНИ МЕКИЦИ ГОТОВИ ЗА 20 МИНУТИ...На децата им се омилени...Ги имам запишано како „Батхура“, а можете да ги најдете како „лангиди“ или под други називи. Еве што ви е потребно за овие вкусни пржени погачици: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (се мери со...

ЦРВЕНИ ПИПЕРКИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ…Ова е најдоброто нешто што сум го вкусил ова лето…МЕЗЕ ЗА МЕРАК…

ЦРВЕНИ ПИПЕРКИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ...Ова е најдоброто нешто што сум го вкусил ова лето...МЕЗЕ ЗА МЕРАК...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 5 црвени пиперки 400 г ситно сирење 100 г рендан кашкава 1 чешне лук, рендано 100 г домати, ситно сечкани 200 г течен јогурт 1/2...

МАГИЧНА ШАМПИТА…15 минути до СОВРШЕНСТВО…Домашен колач кој сите го сакаат…се топи во уста…

МАГИЧНА ШАМПИТА...15 минути до СОВРШЕНСТВО...Домашен колач кој сите го сакаат...се топи во уста...Еве што е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (За мерење се користи чаша од 150 мл): За тестото: 8 жолчки 8 лажици шеќер 8 лажици вода 8 лажици брашно Можете да додадете и 1/2 кафена лажичка...

Вака го правам ајварот повеќе од 20 години и сите ме прашуваат за рецептот…(без лупење)

Вака го правам ајварот повеќе од 20 години и сите ме прашуваат за рецептот...(без лупење). Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 4 кг црвени пиперки, исчистени од семки и исечени крупно 1 кг модар патлиџан, излупен и исечен на тркалца 5 чешниња...

БУРЕК НЕ И Е РАМЕН…Пита со сирење и готови кори…Превкусна…

БУРЕК НЕ И Е РАМЕН...Пита со сирење и готови кори...Превкусна...Еве што ви е потребно за да ја приготвите: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 500 г готови кори 500 г свежо сирење/урда 250 мл течен јогурт 4 јајца 1 прашок за печиво сол по вкус (1 лажичка) За премачкување помешајте: 100 мл...

БРЗИ ПРОИЧКИ…Меки како души, дури си се завртел, се изеле….

БРЗИ ПРОИЧКИ...Меки како души, дури си се завртел, се изеле....Одлични за појадок, вечера или како закуска...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (чаша од 200 мл): 1 чаша бело брашно 1 чаша пченкарно брашно 1 чаша течен јогурт 1/2 чаша масло 3 јајца 1 кесичка прашок...

Колач со портокал и чоколадо…ВКУСЕН ДЕСЕРТ ЗА КОЈ СЕ ЗБОРУВА…

Колач со портокал и чоколадо...ВКУСЕН ДЕСЕРТ ЗА КОЈ СЕ ЗБОРУВА... Подготовката на овој колач е едноставна, а вкусот сите ги освојува. Пробајте го, нема да зажалите...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За бисквит: 3 јајца 1 чаша шеќер (200 мл) 100 мл масло или...

Едноставен летен ручек…Печен зеленчук со нешто што имате во фрижидер…

Едноставен летен ручек...Печен зеленчук со нешто што имате во фрижидер...Денес јас имав колбаси, а вие моѓете да исечкате парче сувомеснато какво имате. Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 400 грама пиперка 250 грама модар патлиџан 350 грама тиквички 100 грама моркови 4 до 5...

Гурмански ручек со мелено месо…ЛЕСНО СЕ ПРАВИ, ЗА 20 МИНУТИ…

Гурмански ручек со мелено месо...ЛЕСНО СЕ ПРАВИ, ЗА 20 МИНУТИ...Ако ги сакате питите со месо или лазањите, тогаш на ова јадење нема да можете да му одолеете...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За тесто: 20 г шеќер 1 кесичка сув квасец 1/2 лажичка...