Габичката Candida albicans се наоѓа во сечие тело, а проблеми се јавуваат тогаш кога таа од некои причини ќе почне брзо да се шири. Тогаш може да предизвика бројни болести, па затоа, многу е важно да се проверува рамнотежата на цревната микрофлора.

Сода бикарбоната е алкална состојка и доколку се конcyмира помага во враќање на рН рамнотежата. Меѓутоа, добро познато правило е дека се користи секогаш на гладно а не со храна, бидејќи на тој начин ја осла-бува желудочната киселина и го влошува варењето на храната. Исклучок може да бидат поединечни случаи кога се зема токму за намалување на киселината.
Во случај на намален имунитет може да дојде до брзо ширење на кандидата, па во тој случај потребна е терапија со сода бикарбона во текот на еден месец. Доколку инфекцијата не е премногу силна, тогаш терапијата може да трае 15 или 20 дена. Еве како се спроведува:
Од 1. до 5.ден: два часа пред секој поголем оброк се пие половина лажичка сода бикарбона во чаша вода, трипати дневно. Од 6. до 10. ден, исто како првите пет дена, но само двапати дневно, наутро и навечер. Од 11. до 15. ден, се пијат две чаши вода со сода бикарбона, еднаш дневно, два часа пред појадок.

Од 16. до 20. ден: исто како и претходните пет дена, само двапати дневно. Од 21. до 30.ден – само ако инфекцијата е значителна, ја зголемувате д озата троструко: 1,5 лажичка сода бикарбона помешани во две чаши вода, се пие еднаш дневно, два часа пред појадок.
Покрај примена на оваа потреба потребно е и да се испирате со раствор од сода бикарбона, за што можете да прочитате ОВДЕ. Еве како се приготвува рецептот од сода бикарбона и лимонов сок за разни болести:

Помешајте сок од половина лимон и 1 или половина мала лажичка сода бикарбона. Промешајте во висока чаша и додајте млака вода. Уште малку промешајте, па може да ја испиете половина час пред или барем 2 часа после оброк.
Оваа комбинација го забавува развојот на сери-озни болести и целосно ги ели-минира ту-морските клетки. Сода бикарбоната се користи за нега на тело односно за надворешна употреба, но има и големи придобивки доколку се конcyмира во комбинација со лимон.

Лимонот изобилува со витамин Ц, а оваа комбинација го штити телото од разни болести, ги лекува ту-морските клетки, го забрзува метаболизмот и го подобрува варењето на храната.
Го алкализира телото. Комбинацијата од лимон и сода бикарбона го алкализира целото тело. Овој процес помага во бор-бата против ацидозата. Ова е исто така одличен лек за бубрезите, ја олеснува нивната работа, а помага и за чистење на организмот и сого-рување на маснотии.
Го забрзува метаболизмот. Веќе сте слушнале дека лимонот го подобрува варењето на храната, но ако додадете малку сода бикарбона, ќе добиете одлична мешавина која успешно се бори против подуеноста, но помага и во борбата против гастроезофагеалниот рефлукс.
Го прочистува телото од ток-сини. Оваа мешавина го чисти нашиот црн дроб, а д озата на витамин Ц го зајакнува организмот и помага во бор-бата против вирусите. Поради големите придобивки на овој ели-ксир ќе го регулирате лошиот холестерот и ќе ја подобрите работата на кардиоваскуларниот систем.
Потребни состојки: сок од половина лимон, 1 рамна лажичка сода бикарбона, 1 чаша вода (200 мл).

Постапка: Исцедете го лимонот и додајте сода бикарбона во него. Потоа прелијте ја мешавината со вода и пијте го лековитиот напиток секое утро на празен стомак во период од 7 дена.

Потоа направете пауза од 14 дена и по желба повторете ја терапијата. Овој напиток успешно се бори против веќе настанатите туморски клетки и влијае како превенција да не се развијат истите.
ЗА ЧИСТЕЊЕ НА ЛИЦЕТО: Помешајте 2 лажички сода бикарбона, 1/4 лажичка лимонов сок и 2 лажици кафеав сок. Смесата откако добро ќе ја помешате, нанесете ја на влажна и чиста кожа па втријте ја сувите дамки или проблематичните области. Оставете 10 минути па исплакнете со млака вода. Истонирајте и нанесете хидрантен крем. Не излегувајте на сонце веднаш после чистењето на лицето.
МАСКА ЗА ЛИЦЕ СО ОСВЕТЛУВАЧКИ ЕФЕКТ: Помешајте 1 лажичка лимонов сок, 1 лажичка сода бикарбона и 1 лажичка мед. Смесата која ќе ја добиете со конзистенција на паста намачкајте ја на лицето и вратот со кружни движења.

Оставете да делува 5-15 минути, во зависност од сензитивноста на кожата. Отстранете со влажна крпа, а потоа исплакнете со ладна вода. Нанесете тоник и хидрантен крем. Не излегувајте на сонце веднаш после користењето на оваа маска.