Пашканат е отпорна тревна билка од семејството Apiaceae. Од белузлавиот корен на вретенестиот корен расте силно разгрането стебло од средината, високо од 50 – 100 цм. Лисјата се чудно пердувести, составени од 2 – 7 парови на долгнавести, неподвижни, назабени лисја. Тие се фино влакнести на задната страна, а последниот е обично трикратен. Овој лековит зеленчук е тесно поврзан со морковот и магдоносот.

Пашканатот цвета со мали златно – жолти цвеќиња, без чашка, собрани во пет до дванаесет штитни соцветија. Тие цветаат во јули и август на краевите на стеблата и гранките. Кон средина на есента се формираат срамнети со земја зелено – жолти плодови.

Каков вкус има Пашканатот?

Сите делови на ова исклучително растение имаат карактеристична, силна и пријатна, ароматична зачинета арома и сладок вкус. Мирисот и вкусот на пашканатот доаѓаат од неговото ароматично масло, кое најмногу го има во самите плодови, 3,5%.

Пашканатот поради своите хранливи и лековити својства е една од најценетите растителни култури. Се одгледува многу слично како и другиот домашен зеленчук. Енергетската вредност од 100 грама дел од пашканатот што се јаде, приближно одговара на енергетската вредност на 100 грама млеко.

Она што го разликува овој лековит корен од другите култури е високата содржина на минерални материи, што секако е од особено физиолошко значење. Богато е со магнезиум, бакар, сулфур и железо и има многу малку натриум, па затоа е една од вредните диетални јадења.

И покрај сето ова, пашканатот е речиси непознат лековит зеленчук во некои делови Тешко е да се каже зошто овој медицински корен не се сее во нашата земја во голем обем. За жал, ретко е присутен во менијата на балканските семејства.

Како се користел пашканатот низ историјата?

Од најраните времиња, коренот на пашканатот се користел и одгледувал како зеленчук, зачин и лековито растение. Исто така, античките Римјани и Грци го култивирале во голема мера. Поради својот месест ароматичен корен и лековито дејство, тој бил високо ценет уште од дамнешни времиња.

Римскиот император Тивериј толку многу го ценел ова растение што го донел во Рим од бреговите на реката Рајна. До 18-от век, коренот на пашканатот бил многу распространета европска култура и важна храна. После тоа, тој бил неоправдано потиснат од другите зеленчуци како компири, целер и моркови и други добро познати зеленчукови култури.

Освен како сточна храна, тој се користел сè помалку, а останал популарен само во Велика Британија. Дури и денес, зачинот е задолжителен таму во многу салати и разни јадења од зеленчук.

Иако во официјалната медицина, пашканатот не е препознаен како лековит, сепак има своја огромна примена врз човековото здравје. Интересно е што алкалоидот пастинацин, кога е присутен во сите делови на ова растение се користи за лекување на ангина и спречува стегање на крвните садови. Се користи против грчеви во стомакот и цревата и други здравствени проблеми.

Од друга страна, во народната медицина, пашканат отсекогаш бил високо ценет. Неговите записи за лековитите ефекти може да се најдат во античките средновековни книги за лековити билки.

За медицински цели, коренот најчесто се користи во народната медицина како зачин, храна или во чај. Од лисјата се подготвува и медицински чај од пашканат, но за подготовка се користат само лисја од диви сорти. Од друга страна, лисјата на култивирани сорти се сметаат за целосно безвредни.

Пашканатот како храна, зачин и лек не предизвикува никакви штетни несакани ефекти, тој е потполно безбеден и безопасен за употреба. Кај некои луѓе, предизвикува осип на кожата или појава на алергии. Осипот се повлекува веднаш штом престанете со консумирање на ова растение.

Чај од пашканатПотребни состојки: 1 мала лажичка пашканат или две лажички рендан свеж корен, 250 мл зовриена вода.

Подготовка: Во зовриена вода ставете рендан свеж корен пашканат. Откако чајот ќе отстои поклопен десетина минути, течноста треба добро да се процеди. Добиениот чај пијте го во мали голтки два до трипати во текот на денот.

Одгледуваниот пашканат, како и повеќето зеленчукови култури, потекнува од дива сорта, чија татковина е Европа. Растението на дивиот пашканат расте во бројни ливади и пасишта. Често се забележува покрај патиштата, на необработените терени, на хранливиот варовник или глинеста почва.

Иако не е многу чест во исхраната, пашканатот сепак се користи во народната медицина. Најчесто за третман на болести на бубрезите, мочниот меур и други инфекции на уринарниот тракт.

Неговата употреба за здравје е повеќекратна. Се користи за лекување на морската болест, треска, ревматизам, несоница. Има позитивно влијание кај пациенти со пневмонија и други респираторни заболувања.

Покрај тоа, пашканат сè уште се дава на доилки во некои делови во светот со цел да имаат повеќе млеко. Покрај дивото растение, кое се јавува кај повеќе видови и сорти, создадени се повеќе од 30 различни сорти пашканат во култивирано одгледување.

Иако дивиот пашканат има ист хемиски состав и лековито дејство, се препорачува да се користат само култивирани сорти. Причината е што поради недоволно познавање на растенијата, дивите пашканати често се заменуваат со некои други многу слични растенија. Претпазливоста никогаш не е на одмет.

Покрај тоа, дивото растение може да предизвика црвенило и изгореници на кожата, слично на копривите. Ова е особено вообичаено ако вашата испотена кожа е изложена на сонце и дојде во контакт со неговите лисја.

Рецепти со пашканат

Медицинскиот корен од пашканат, се користи речиси идентично како морковот. Рендан свеж корен едноставно се додава во јадењата како зачин, а може да се готви и пржи. Слободно додавајте го во лековити супи, лесни чорби и сезонски салати.

Може да се користи и за подготовка на сосови и пире. Исто така, одличен леб се прави од сушен и мелен корен од пашканат. Покрај тоа, мармаладот, ликерите, ракиите и домашните вина можат да бидат ароматизирани со корен од пашканат. Пашканатот може да се меле во прав и да се чува во добро затворена тегла и да се додава во зелената салата како ароматичен, вкусен и здрав зачин.

I рецепт: Крем супа од пашканат

Потребни состојки: 2 кафени лажици маслиново масло, 1 шолја сечкан кромид, неколку компири со средна големина, 4 средни корени пашканат, половина чаша бело вино, 3 чаши пилешка супа, 1 чаша млеко, малку црн пипер, 1 чаша варен ориз, прстофат сол.

Подготовка: Загрејте го маслиновото масло на тивок оган. Додадете го кромидот и пржете додека да стане карамелизиран, мешајќи повремено, околу десет минути. Додадете ги претходно сварените компири и пашканатот исечени на коцки, варете неколку минути, зголемете ја температурата на готвење малку и додадете го виното.

Оставете да врие додека да испари поголемиот дел од течноста, а потоа додадете ја супата и варете уште 20 минути. Додадете го млекото, а потоа оставете ја супата да зоврие. Додадете го варениот ориз, црниот пипер и малку сол.

II рецепт: Пашканат и компир

Потребни состојки: 300 г пашканат, 200 г компири, средна главица кромид, лажичка ким, лажичка мешавина од зачини, 1 лажица брашно, црн пипер, 1 лажица сенф, 2 кисели краставички, 100 мл кисела павлака, вода.

Подготовка: Измијте ги и излупете ги пашканатот и компирите, а потоа исечете ги компирите на помали коцки, а пашканатот на прстени. Ситно исечкајте го кромидот и лесно пропржете го во загреано масло. Потоа додадете пашканат, компир, мешавина од зачини, пржете многу кратко и потоа прелијте со врела вода.

Гответе ја чорбата покриена на тивок оган, додека зеленчукот да омекне. Киселите краставички исто така, треба да се исечат на мали коцки. Измешајте брашно и сенф со малку ладна вода, додадете ги коцките од краставица и сè заедно измешајте во чорбата. Варете многу кратко, додадете малку кисела павлака и послужете со ќофтиња од зеленчук или мелено месо (по ваш избор). Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска.