Дома Тагови Велигденско лепче

Таг: Велигденско лепче

Петолебие за здравје, среќа и бериќет – се носи во петоците...

Фото и рецепт: Јованка Ана Ризовска Петолебието се прави на Вечерната богослужба спроти празникот кој го славиме, во спомен на Христовото чудо кога со петте...

Миризливо лепче со суво овошје

Потребни состојки: 400 г меко брашно 40 г квасец 50 г шеќер ½ лажичка сол 125 мл млако млеко 200 г путер 1 ванилин шеќер останато: Рендана кора од 1 лимон Рендана кора од...