Дома Тагови Проја

Таг: Проја

Полнета проја, предобар рецепт – проја каква досега не сте пробале

Феноменална полнета проја, предобар рецепт – ваква проја сè уште не сте пробале! Потребни состојки: 2 чаши (од 200 мл) пченкарно брашно 1 чаша гриз 50 мл масло ½...

Проја како проја, ама овој рецепт најмногу си го сакам!

Фото и рецепт: Маријана Кузмановиќ Кој не правел проја, мора барем еднаш да проба, не може да згреши. Некои пројата ја прават со 2 или...

Посна проја со пиво, многу добар рецепт!

Еднаш кога ќе ја пробате, постојано ќе ја приготвувате на овој начин. Потребни состојки: 4 чаша пченкарно брашно 4 чаша пченично брашно 1 прашок за печиво 1-2 чаша масло 3...

Проја бeз јајца – вкусна и брза

Идеален избор за појадок или вечера со јогурт или млеко. Потребни состојки: 2 шолји пченкарно брашно 2 шолји пченично брашно 1 прашок за печиво 1 шолја масло 150 г фета...

Наједноставни меки пченкарни проички со фета сирење

Често ги подготвувам зошто се брзи, вкусни и децата ми ги сакаат најчесто за појадок или вечера. Потребни состојки: 2 јајца 1 чаша (180 мл) јогурт 2.8...

Рецепт за убава проја со кој нема утка! Проверено!

Се користи стандардна шолја за кафе. Се пече во тавче бр.28 Напомена: сечете ја малку подизладена, немојте веднаш кога ќа ја извадите од рерна, зошто многу...

ПРОЈА СО СИРЕЊЕ: топло, вкусно, мириса убаво и после не ве...

Потребни состојки: 1 шолја = 200 мл 3 шолји проино брашно (пченкарно) 3 шолји пченично брашно 3 јајца 2 шолји масло 1 шолја млеко 3 шолји кисела вода 1 прашок за печиво 1...

Овој вкус не може да се опише – мора да се...

Повкусно не сум јадела во последно време! Мерките се за шолја од 250 мл. Потребни состојки: ½ пакување кори за гибаница 1 шолја палента ½ шолја пченично брашно ½ шолја...

Превкусен рецепт за палента: вкусен диетален оброк

Многу вкусен и здрав оброк! Потребни состојки: 150 г пченкарна палента 3 јајца 200 г брашно 300 г ситно сирење, немасно 1 лажичка сол 1 прашок за печиво 200 мл јогурт 100 мл...

Феноменална ПРОЈА КУГЛОФ, мека како торта – мешате сè и печете

Вкусно, хранливо и здраво! Мерка: чаша од јогурт 200 мл Потребни состојки: 2 чаши пченкарно брашно 1 чаша гриз 1/2 прашок за печиво 200 г сирење 100 мл масло 1 чаша кисела...