Дома Тагови мекици

Таг: мекици

Пица пирошки за моите внуци: Внук ми мѝ вели “Бабо, никогаш...

Фото и рецепт: Мара Стјепановиќ Шокиќ Тукушто се вратија од училиште и Внук ми мѝ вели: “Бабо, никогаш не сум јадел нешто така добро!” А...

Македонија ми е во срцето: Рецепт за ПИШИИ кој не се...

Фото и рецепт: Николинка Касап Потребни состојки: 300 мл јогурт 1 лажичка сол 1 лажичка шеќер 1 лажичка сода бикарбона 500 г брашно+по потреба додадете уште малку ½ лажичка прашок за...

Ми се роди внука! Да е жива и здрава! А ова...

Овие мекици воопшто не се мрсни, не впиваат масло, меки се како памук и воздушести. Можат да се јадат и солени и благи. Има...

Пексимети: Брзи воздушни перничиња со прашок за печиво – многу едноставни,...

Ако барате некој рецепт со кој ќе приготвите брз појадок, на вистинското место сте! Потребни состојки: 500 г брашно 1 прашок за печиво 1 прстофат сол 2 јајца 200 мл...

Воздушни перничиња за појадок, веднаш се готови без киснење

Фото и рецепт: Аида Ван ден Вен-Хаџиќ Некои ги нарекуваат мекици или теганици иако овие не се тегнат, приганици, уштипци, пексимети...секој различно ги нарекува. Но...

Вкусни тиганици за појадок

Ова се омилените тиганици за појадок. Можете да ги јадете со сирење и јогурт или во слатка варијанта со шеќер или џем. Фото и рецепт:...

ЛИСНАТИ МЕКИЦИ готови за момент – Стар и малку заборавен рецепт

Многу се вкусни за појадок, вечера, па и за ручек, зошто да не. Потребни состојки: 800 г брашно 2 чаши (или 400 мл) млака вода 2 мали лажички...

Стар оригинален рецепт за мекици: во тестото се става ракија

Можеби ќе се изненадите од овој рецепт, пробајте го, ќе ви се допаднат овие мекици, одлични се за брз појадок. Потребни состојки: 500 г полубело брашно...

Брзи јогурт уштипци, се прават брзо за 10 мин, без чекање,...

Фото и рецепт: Јадранка Јурчевиќ Овие уштипци се приготвуваат многу брзо, не ги чекате да нараснат, нема квасец. Од оваа мерка излегуваат баш доста. Евтини...

Тесто за мекици што не впива масло додека се пржат

Потребни состојки: 1 јајце ½ чаша кисела павлака (100 г) 1 чаша топла вода (200 мл) 1 прашок за печиво Малку сол Брашно по потреба (тестото треба да биде меко...