Дома Тагови меки како душа

Таг: меки како душа

МЛЕЧНИ ПАМУК ПОГАЧИ – често ги правам, меки се како душа...

Фото и рецепт: Даниела Никадиновиќ Потребни состојки: 1 квасец, 100 мл млако млеко, 1 лажичка шеќер, 1 лажица брашно, 50 г растопен путер, 100 мл јогурт, 1 јајце, 1 белка од јајце, 1 лажичка...

МАЈКИНИ КИФЛИЧКИ – меки како душа, најдобрите што постојат!

Другите кифли немаат шанси со овие Мајкини кифли. Толку се меки, лиснати и мирисливи што никого не оставаат рамнодушен. Лесно и брзо се прават,...

Меки како душа а лесни како пердув – кифлите се толку...

Потребни состојки: 1 квасец 400 мл млеко 200 мл вода 3 рамни лажички сол 1 лажица шеќер 850 г брашно +- За премачкување: 140 г путер 3 жолчка 1 лажица брашно и за крај: 1 јајце Семе...