Дома Тагови ѓомлезе

Таг: ѓомлезе

ФЛИЈА Традиционално јадење под сач, а може да се приготви и...

Нашата драга и почитувана Фемије Сулејмани, ни го претстави ова прекрасно традиционално јадење, кое вообичаено се подготвува под сач, но за сите оние кои...

Тури потпечи (Ѓомлезе) под вршник – неповторливо задоволство

Фото и рецепт: Јулија Коларовска Тури потпечи под вршник, појадок за една банда жени : - ) Во Преспанско се вика Ѓомлезе, а ние во скопскиов...

Велешко ѓозлеме – еден од најсподелуваните рецепти на интернет

Рецепт и фото: Анита Стојановска​ Ѓомлезе, Ѓозлеме, Сеченица... како сакате наречете ја, секако е превкусна! ​ Потребни состојки: ​ 250 г млака вода 1 квасец 100 мл масло 1 лажиче шеќер 1 лажиче...