Дома Тагови билки

Таг: билки

ЦВЕЌАРКА ОТКРИ ТАЈНА КАКО ГО ВРАЌААТ ВО ЖИВОТ СВЕНАТОТО ЦВЕЌЕ: Овој...

Тајната на богатата собна градина е едноставна - за растенијата да цветаат уште поубаво и побујно, потребно е добро да се прихрануваат. Како правилно...

Овие зеленчуци задолжително разделете ги во бавчата: не ги садете заедно...

Постојат растенија кои многу добро растат и се развиваат кога се едни и покрај други, па дури и со помагаат во одбивање на штетниците,...

Секоја градина или балкон треба да има босилек, рузмарин и магдонос:...

Цвеќето не мора да биде единствениот украс на вашата градина или тераса. Дајте им предност на зачинските билки, а особено водете сметка овие три...

Билки кои како штит ја одбиваат негативната енергија и штитат од...

Според древните учења на старите мудреци, некои домашни билки поседуваат неверојатна особина за генерирање на позитивна енергија. Според оваа филозофија, билките се способни дра-матично...

Златни правила на сибирската билкарка: Давајте им го ова на децата,...

Зимскиот период се поврзува со зачестување на вирусните респираторни заболувања. Општа карактеристика на овие инфекции е високата контагиозност и лесното пренесување од едно на...

За градината и цвеќето користете прашок за печиво на овој начин

За многумина можеби ќе звучи чудно и апсурдно користењето на прашокот за печиво во вашата градина или вашите цвеќиња. Но, според сведоштвата на бројни корисници,...

Жени што имаат проблем со плодноста поради Ендометриоза треба да користат...

Различни авторитети препорачуваат одбегнување на алкохол, кофеин, поизводи од полномасно млеко, јајца, пржена храна, црвено месо, сол и шеќер. Постојат билки кои можат да помогнат...

Колкав е рокот на намирниците откако ќе ги отворите: ОВА мора...

Отворените кикирики смеат да стојат најмногу 30 дена. После тоа во нив се развива опасната габа Aspergillus flavus која го произведува еден од најопасните...

За активни и пасивни пушачи: метод за чистење на плуќата

Чистењето на белите дробови овозможува да го ослободите овој важен орган од катранот и токсините, да го намалите ризикот од појава на инфекции и...

Лековити растенија: ја лекуваат душата, срцето, а помагаат дури и кај...

Истражувањата покажуваат дека времето поминато меѓу цвеќиња или дрва кои ги мирисате, негувате и гледате како растат, го разубавува и продолжува животот. Дали знаевте дека...

БУТИК ЗА ДЕЦА "ЈАКОВ"