Дома Тагови мелено месо

Таг: мелено месо

Необично а многу вкусно за ручек: топчиња од мелено месо во...

Едноставен а богат ручек кој можете да го послужите во различни пригоди. Потребни состојки: 500 г мелено месо 1 главица кромид 1-2 мали лажички сув зачин (вегета) ½ шолјичка...

ПТИЧЈЕ ГНЕЗДО со мелено месо и јајца, запечено со рендан кашкавал

Фото и рецепт: Вера Богдановска Потребни состојки за 4 гнезда: 500 г мелено месо 1 главица кромид Сол, црн пипер, сув зачин и други зачини по вкус Малку презла...

Шарен ролат од месо: економичен и одличен ручек: Кога од малку...

Кога од малку ќе направиме многу е токму овој ролат од месо. Како на економичен начин да ја искористите малата количина мелено месо и зеленчук...

Толку вкусен ручек што нема да ви се станува од маса:...

Потребни состојки: 6-8 тиквички 2 главици кромид 500 г мелено месо 3 чешниња лукче 1 јајце 1 шолја ориз (сварен) За бешамел: 1,5 лажица брашно, малку масло 500 мл млеко малку мирудија, зачини: сол,...

Специјалитет со мелено месо и пире од компир – превкусно е!

Потребни состојки: 500 г мелено месо 1 јајце средина од парче леб или презла малку млеко 1 мала главица кромид зачини, сол, црн пипер, вегета.. за пире: 4 компири 1 лажица млеко малку путер по...

Компир со мелено месо, го пробав за првпат и се воодушевив

Многу вкусно јадење, едноставно се приготвува и не одзема премногу време, се пече за еден час. Потребни состојки: 1 ½ кг исчистен компир ½ кг мелено месо 50...

Брз ручек со кој сите ќе ги оставите без текст: бурек...

Потребни состојки: 3 компири 1 помала главица кромид 200 г мелено месо 18 готови кори Малку масло За премачкување: 1 јајце Малку млеко Малку маслиново масло Црн ким/црно семе за наросување одозгора Постапка: Сварете го компирот...

Шницли од мелено месо, вака јас ги правам и мене ми...

Вкусот е неодолив! Потребни состојки: 500 г мелено месо 2 компири со средна величина 2 моркови 1 главица кромид 1 јајце малку сол и брашно Постапка: Во меленото месо изрендајте варен компир и...

Денес го видов рецептот, го направив и се воодушевив – МНОГУ...

Стар традиционален рецепт кој го користеле нашите баби. Овој специјалитет е многу вкусен, но за жал веќе запоставен и заборавен. Но еве се потрудивме...

Во оваа пита се вљубив после првиот залак, а ги воодушеви...

Многу вкусна пита. Потребни состојки: 500 г кори за пита 1 средна главица црвен кромид 500 г мелено месо по избор 3 средни компири Зачини по вкус, вегета, црн пипер За...