Фото и рецепт: Тина Мучева

Потребни состојки:

10 кг пиперки (исчистени од семе)

19 чаши вода

1 чаша есенција

1 чаша масло

1 чаша сол

1 чаша шеќер

1 кесенце црн пипер во зрно

10 ловоровови листови +-

Мерката е чаша од 250 мл

Постапка:

Сите состојки освен пиперките се ставаат во поголемо тенџере на оган да зоврие.

Откако ќе зоврие, се ставаат исчистените пиперки, најмногу до 1 минута, па се вадат во еден поголем сад.

Додека се млаки пиперките се редат во тегли и меѓу нив се става сечкано лукче и магдонос, се полеваат со изладената течност… се затвораат и спремни за зимата.