Фото и рецепт: Татјана Јованоска

Потребни состојки:

1 шолја зејтин 

2 шолји гриз

3 шолји шеќер

4 чаши вода

1 ванилин шеќер

100 г ореви

Постапка:

Се загрева маслото и се пржи гризот колку да зарумени, а во друг сад се става водата со шеќерот да зоврие.

Во зовриената вода се става пржениот гриз и се меша додека да згусне. На крај се додава ванилин шеќер и ореви.

Фото и рецепт: Татјана Јованоска