Посен колач со ореви и џем, осмислен од монахињи за пост на вода

Овој колач го имаат осмислено монахињите за постите на вода, меѓтуа толку е вкусен и сочен, што можете да си го приготвувате било кој ден, независно од постите. Многу е вкусен, а направен е од состојки кои секоја куќа ги има. Многу брзо и лесно се приготвува.

Потребни состојки:

12 лажици шеќер

20 лажици меко брашно

1 прашок за печиво

400 мл вода

1 лажичка сода бикарбона

8+4 лажици мелени или блендирани ореви

4+4 лажици домашен џем по желба

Постапка:

Вклучете ја рерната на 200 степени. Во еден сад ставете шеќер, брашно, вода, 8 лажици ореви, 4 лажици џем по желба, прашок за печиво, сода бикарбона и сето добро измешајте го.

Наместо ореви може да се стават лешници, а и џемот исто така можете да го комбинирате (во тестото ставив џем од сливи а го премачкав со џем од кајсии).

Во обложен плех со хартија (димензии 30х20 см) излејте ја целата смеса и убаво распоредете. Кога ќе ја ставате хартијата, внимавајте таа со мазната страна да биде нагоре, ќе осетите под прсти дека едната страна е помазна од другата. Смесата треба да биде нешто погуста од јогурт.

Ставете да се пече 30 минути, во зависност од рерната. Ако не сте сигурни, проверете со чепкалка.

Кога ќе потемни од горната страна, значи дека е готов.

Врелиот колач премачкајте го со 4 лажици џем и наросете 4 лажици мелени ореви, па оставете да излади и тогаш сечете го.

Јас веднаш, уште додека беше врел го извадив од хартијата и го ставив на даска, па потоа го премачкав и наросив.

Претходна статијаБлага пченица со ореви, здрава и добра за стомакот
Следна статијаЌофте во ориз со младо кромитче и полиено со крем супа, многу вкусно јадење