Маринирани пиперки во тегла – на македонски начин

Ние Македонците знаеме пиперките да ги приготвуваме на милион и еден начин, а ова е еден од тие начини. Потребни состојки: 50 црвени меснати пиперки, 250 мл масло, 250 мл оцет, 1 рака шеќер, 1 рака сол, 2-3 главици лук, 2 китки магдонос, 1 кесичка црн пипер во зрно Постапка: Пиперките испечете ги, излупете ги, но само дршките вадете им ги, оставете ги цели. … Continue reading Маринирани пиперки во тегла – на македонски начин