Дома Тагови ванила

Таг: ванила

Торта со вкус на бајадера

Највкусната торта! Потребни состојки за кора: 6 јајца, 6 лажици шеќер, 6 лажици мелени ореви, 5 лажици брашно, ½ прашок за печиво и 300 мл фанта. Потребни состојки за 1.фил: 300 г мелена...

Вкусни и здрави крцкави сусамки

Овие сусамки се многу вкусни. За сите љубители на сусамот, овие колачиња се просто неверојатни – крцкави и ароматични, речиси со сигурност може да...

Шне нокли: незаборавен вкус од детството

Сигурно се сеќавате на вкусните Шне Нокли што ги правеа нашите баби? Најдете пригода и потсетете се! Потребни состојки: 6 јајца 7 лажици шеќер Прстофат сол 3 кесички ванилин шеќер 1...

Рај за вашето непце: слатки кифли филувани со пудинг од ванила

Меките кифлички кои се топат во уста се гордост на секоја мама и баба. Нема дете кое не сака кифлички, а ниту ние возрасните не...

Кремаст колач од рерна: необична кремпита која се топи во уста

Омилениот колач за многумина, можете да го приготвите на нешто поинаков начин. Пробајте ја кремастата кремпита од рерна! Потребни состојки: 2 пудинзи од ванила 500-600 мл млеко 400...

Пробајте го рецептот за слатка пита на Давор Панчевски

Потребни состојки: 400 г кори за пита 250 г путер Прстофат цимет 500 мл млеко 6 жолчки 150 г шеќер Постапка: Секоја кора премачкајте ја со...

Банана коцки: Едноставен десерт во кој сите ќе уживаат

Потребни состојки за бисквит: 4 јајца 4 лажици брашно 3 лажици шеќер 1 прашок за печиво 2 лажици какао 3 лажици масло За крем: 2 пудинзи од ванила 600 мл млеко 10 лажици шеќер 10...

Чискејк со боровинки без печење

Чискејкот е еден од наједноставните и највкусни колачи кој сите го сакаат. Ако сакате вашите домашни и пријателите да ги изненадите со фин десерт,...

Огромен процент од популацијата се интолерантни на Ванила – вистината за...

Една од најпознатите ароми на светот која се добива од специфичните долгнавести мешунки- ванилата, всушност потекнува од тропската орхидеа и претставува единствен плод кој...

Најпознатата, царицата на тортите – МИЛКА ТОРТА готова за 30 минути

Сигурно сте се прашувале како се прави Милка, тој фантастичен вкус кој остава без здив! Сега сте во можност да направите Милка торта за...