Дома Тагови Слоново уво погача

Таг: Слоново уво погача

ПОСНА ПОГАЧА ПОМЕКА ОД ПАМУК: Една состојка прави да се топи...

Сигурно ќе сакате да си го запишете рецептот за оваа прекрасна посна погача која освен за посни слави и празници ќе ја правите и...

ЃЕВРЕК ПОГАЧА: Секому му го препорачувам да го проба овој рецепт

Ова е многу познатата „Ѓеврек погача“ или уште позната како „Слоново уво“ поради круговите од тесто кое се редат прстенесто и до половина се...

Едноставна погача со сирење, на секој гостин му е омилена

Некои ја нарекуваат Слоново уво, но името не е толку важно кога погачата е превкусна. Мека и вкусна. Погачиците треба да бидат во облик...

Рецепт за домашна мека погача како памук со едноставна постапка

Многу вкусна погача, раскошна, а многу едноставно се приготвува. Потребни состојки: 900 г брашно, 40 г квасец, 200 мл млеко, 1 лажица шеќер, 100 мл масло, 2 лажички сол, 400 мл вода...

Погача СЛОНОВО УВО со сирење и јогурт – мека како душа

Ѓеврек погача - нешто највкусно! ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 600 г брашно тип 500 (меко), 40 г свеж квасец, 1 јајце, 1 лажичка сол, 1 лажичка шеќер, 50 г маргарин, 250 мл млако млеко, 3...

ЃЕВРЕК ПОГАЧА со јогурт (Слоново уво) – би било штета да...

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 600 г брашно тип 500 (меко) 40 г свеж квасец 1 јајце 1 лажичка сол 1 лажичка шеќер 50 г маргарин 250 мл млако млеко 3 лажици јогурт ФИЛ: 120 г маргарин 1...