Дома Тагови сирењак

Таг: сирењак

Најмеките сирењачиња – прелиена Пенурлија пита, нежна како памук, ќе ве...

Постојат неколку начини за приготвување на оваа пита – пенурлија, или кај нас попознати како печива-сирењачина. Постапката за нивно приготвување е едноставна и не...

Драчевски сирењачиња: вкусни, меки, миризливи

Фото и рецепт: Зорица Наумовска Потребни состојки: 500 г брашно 1 лажица сол 1 лажиче шеќер 1 сув квасец Млака вода Постапка: Со млака вода се замесува тесто, па се остава на...