Дома Тагови плетенка

Таг: плетенка

Швајцарска плетенка мека и мирисна до соседното маало

Потребни состојки: 500 г брашно 50 г путер, растопен ама не врел 1,5 лажичка сол 1 лажица шеќер 1 коцка свеж квасец 350 мл млако млеко За премачкување: 1 жолчка 1 лажица течна...

Велигденска плетенка – РЕЦЕПТ

Фото и рецепт: Светлана Трајчевска Потребни состојки: 1 кг брашно 1 коцка свеж квасец 1 шолја шеќер 3 јајца + 1 белка (жолчката за премачкување) 500 мл млеко 100 г растопен...