Дома Тагови пинерли

Таг: пинерли

Пинерлии охридски, меки како душа – мора да ги направите!

Рецепт: Катерина Наскова Фото: Ерхана Таирова Потребни состојки: 500 мл млеко 9 супени лажици масло 900-1000 г брашно 1 супена лажица сол 2 супени лажици шеќер 2 коцки свеж квасец 250 г путер...

Охридски ПИНЕРЛИ – не можете да им одолеете

Фото и рецепт: Родна Трпеска Потребни состојки: 500 мл млеко 1 квасец 2 лажици шеќер 1 лажица сол 10 лажици масло Постапка: Се замесува тесто па се остава околу половина час да...