Дома Тагови калциум

Таг: калциум

Чудо од раствор за најбезнадежните цвеќиња – Испробан рецепт кој ги...

Овој рецепт е испробан и одлично делува. Ги враќа во живот и најбезнадежните собни цвеќиња! Лушпата од јајце, наједноставното и најдостапно средство за подобрување на...

Д-р Јелена Свитка: мешавина од јајцеви лушпи за лекување на тироида,...

Калциумот има бројни важни функции во работата на организмот. Освен што создава коскена маса и спречува остеопороза, калциумот ја нормализира работата на нервите и...

Лажичка мед на ден: го јакне срцето, намалува холестерол, ги топи...

ЧИСТА КОЖА Медот е одличен антиоксидант, што значи дека со редовна консумација го чисти телото од разни токсини. СЛАБЕЕЊЕ Медот го забрзува метаболизмот, со што помага во...

Боранија: лек за дијабетичари, за гихт, за висок притисок, анемија…

Боранијата (Phaseolus vulgaris) е зеленчук кој потекнува од Мексико, а денес се користи речиси насекаде во светот. Постојат голем број сорти кои се разликуваат: -по...

За ВИТАЛНОСТ: моќен и докажан лек за КОСКИ и ЗГЛОБОВИ

Направете природно средство од јаболкова киселина и јајце за да го зајакнете организмот. Имате проблем со коските или сте често уморни? Во тоа може да...

ОСТЕОПОРОЗА: најчесто поставувани прашања, лекување, превенција и фактори

Остеопорозата погодува 75 милиони луѓе во Европа, Америка и Јапонија. Една од три жени и еден од пет мажи за 50 години живот ќе доживеат фрактура...

Сакате преку ноќ да ослабете? Експертите велат дека овој напиток треба...

Упорно се обидувате да ги елиминирате мастите околу стомакот, но сите ваши обиди се без успех? За среќа, постои еден чудесен напиток кој ќе ви...

За здрави коски, освен калциум – потребно е и ова!

За здрави коски не е потребен само калциум туку и силициум кој ќе го најдете во овие билки ЧУВАЈТЕ ГИ КОСКИТЕ ОД СКРШЕНИЦИ При болести на...

Мажи, внимателно со калциумот!

Ракот на простата, покрај туморот на белите дробови и дебелото црево, е еден од најчестите карциноми кај мажите. Bo процесот на лечењето, заболените од карцином...

Оваа билка содржи поголема количина железо од спанаќот, повеќе калциум од...

За нејзината нутритивна вредност најдобро говори фактот што содржи поголема количина железо од спанаќот, повеќе калциум од млекото и повеќе витамин Ц од лимонот...