ШНЕНОКЛИ на старински начин

Потребни состојки: 1 литар млеко 4 јајца 6 лажици шеќер Loading… 2 ванилин шеќер 2 полни лажици брашно Постапка: Одвојте ги жолчките од белките. Ставете го млекото во шерпа со дебело дно на умерен оган. Додека млекото се грее, изматете ги белките во цврст снег. Прво користете ја малата брзина на миксерот, па дури потоа … Continue reading ШНЕНОКЛИ на старински начин