Секоја есен собирам диви костени и правам лек кој досега ме има спасено од куп болести

Лековитите својства на дивиот костен потекнуваат од неговиот уникатен хемиски состав. Семето содржи тритерпен сапонини, танини, витамин Ц, витамин К, витамин Б1, кумарински гликозиди, ескулин и фрактин. Кората содржи танини, ескин, ескулин, фрактин, витамин Б1. Лисјата од див костен се богати со каротеноиди (провитамин А), пектини, гликозиди, ескулин и фрактин. Цветовите содржат голем број на флавоноиди (рутин), слуз, танин и пектин.

Поради комбинацијата на моќните гликозиди – ескулин, фректин и ецин – заедно со витамини и други супстанции, дивиот костен покажува многу корисни и уникатни својства. Токму поради тоа, дивиот костен се експлоатира во официјалната медицина и од него се приготвува екстракт кој влегува во составот на разни фармаколошки препарати – венопротективни, венотонични, антитромботични, антиинфламаторни и препарати за подобрување на микроциркулацијата во вените.

Поради следниве својства на дивиот костен, тој се користи и во народната медицина:

– венотон, го забрзува протокот на крв во вените;
– антитромботичен, помага во намалување на вискозноста на крвта, спречува тромбоза,
– аналгетик,
– заздравување на раните, бактерицидно,
– деконгестив, диуретик,
– антипиретик,
– антисклеротичен, го отстранува холестеролот од крвните садови, ги раствора плаките,
– антитуморен (антиоксиданс), отстранува штетни токсини, соли на тешки метали и радионуклиди, се користи по терапија со зрачење,
– хетематика, ја намалува пропустливоста на капиларите,
– антиинфламаторно,
– антипиретик,
– адстрингентно, ја нормализира киселоста на желудечниот сок, го подобрува варењето на храната,
– Ги елиминира грчевите на крвните садови, го намалува крвниот притисок,
– Кога се користи во масти, го подобрува однесувањето на активните супстанции длабоко во воспалението, лекува хронични и гнојни рани, изгореници, смрзнатини, длабоки апсцеси.

“Кога станува збор за дивите костени, секогаш си спомнувам на еден случај од мојот живот кој се случи многу одамна, пред 30-тина години. Секоја година подготвувам маст од разни билки за рани, изгореници, смрзнатини, според рецептот на баба ми, кој вклучува див костен.
Овој рецепт постои во семејството на баба ми и се наследува од генерација на генерација, во чија моќ сите ние, и наши блиски луѓе и пријатели, сме се увериле многупати.
Еден мој пријател имаше операција на ногата поради длабок апцес. Раната беше навистина длабока и се дренираше, но многу брзо загнои и имаше воспаление. Му се зголеми температурата и ги имаше сите знаци на интоксикација. Се одлучив да му помогнам, па ја понесов теглата во болница. Пријателот го викна лекарот и го убеди дека препартот е приготвен од фармацевт под асептични услови, па лекарот се согласи и изврши апликација. Маста веднаш делуваше и веќе следниот ден имаше подобрување”, раскажува читател.

За кои здравствени состојби се користи дивиот костен?

Loading...

– атеросклероза на садовите, Рејнова болест, венска конгестија, тромбофлебитис, трофични улкуси на долните екстремитети, ентеритис,
– проширени вени, венска стаза,
– невралгија,
– хемороиди,
– болести на жолчното кесе,
– зголемена киселост на гастричен сок,
– болести на слезината (маларија, лимфогрануломатоза), леукемија,
– едем, бубрези и срце,
– грчеви на крвните садови, срцеви заболувања, хипертензија,
– болка во зглобовите, артритис (вклучувајќи артритис, замрзнато рамо), ревматоиден артритис, остеоартритис, ‘рбетна хернија, гихт,
– остеохондроза, радикулитис, лумбаго, воспаление на мускулите, ишијас,
– болести на генитоуринарниот систем,
– бронхитис, диспнеа, бронхијална астма, белодробна туберкулоза, плеврит, голема кашлица,
– простатитис, аденом на простата,
– анемија,
– онкологија, зрачење,
– Крварење од матката, менопауза.

Цветовите од див костен се користат надворешно во форма на облоги кај болести на зглобовите, ‘рбетот, вените, третман на тромбофлебитис, ендартеритис, хемороиди и други болести.

Лисјата од див костен се користат како антиинфламаторни, аналгетски, како и за васкуларни заболувања, за гинеколошки заболувања, крварење на матката. Кората од костен е дел од комплексни мешавини за лекување на болести на зглобовите, дел е и од гастрична мешавина, има адстрингентно и антипиретично дејство.

Контраиндикации за употреба на див костен:

– бременост,
– доење (лактација),
– слаб крвен притисок (хипотензија),
– сериозни заболувања на црниот дроб и бубрезите, откажување на бубрезите,
– цревна атонија со запек,
– деца под 12 години,
– нарушување на менструалниот циклус.

Тинктура од див костен

Прво, кафеавата лушпа се лупи како компир. Излупете го дивиот костен, ставете во силен блендер или преку мелница за месо, измерете 100 грамови и прелијте со 1 литар вотка. Секојдневно протресувајте ја теглата и чувајте ја на темно и ладно место 7 дена.

Употреба: Земете 15 капки растворени во вода пред јадење, три пати на ден.

Се користи за состојби со венска патологија:

– едематозен синдром,
– тромбофлебитис,
– тежина во нозете, болка, грчеви во мускулите,
– проширени вени,
– атеросклероза, вазоспазам, хипертензија,
– хемороиди,
– надворешно за третман на нарушувања на протокот на крв, модринки, итн.

Фибро-цистична мастопатија:

6-8 лажици сув цвет од костен се прелива со 1 литар вода, се доведува до предвриење, но пред да зоврие се трга садот. Се остава поклопено преку целата ноќ. Следниот ден се процедува и се пие по една голтка од течноста на секој час.

ПРОШИРЕНИ ВЕНИ

Потопете 50 г цвеќиња (без гранчиња) во 500 мл алкохол или вотка за 14 дена.
За ова време, подгответе ја следната маст: измешајте 10 г цвет од камилица сомелени во прав, 10 г лист и сув цвет од жалгија, исто така во прав, 50 г мелени див костен и 5 г компиров скроб.

Измешајте ја смесата со 200 г топла пилешка маст (по можност од домашно пилешко, ако имате, или некоја друга домашна маст) и гответе на пареа 2,5 часа. Потоа оставете ја смесата да отстои преку ноќ, а во утринските часови повторно загрејте ја колку да се растопи. Процедете ја маста, складирајте ја во стаклена тегла и чувајте ја во фрижидер.

Третман: земете 30 капки од подготвената алкохолна тинктура со вода 3 пати на ден 20 минути пред јадење во период од 3-4 недели. Истовремено мачкајте ги нежно вените со приготвената маст.

Има антиинфламаторно, венотропно, антидематозно, капиларно зајакнувачко дејство.
Ја намалува содржината на протромбин и холестерол во крвта, ги зајакнува sидовите на крвните садови, ја подобрува микроциркулацијата во вените на долните екстремитети, го зголемува тонусот на вените на ректумот, го намалува отокот на нозете, тежина и замор во нозете, го намалува крвниот притисок.

Кај хемороиди и проширени вени

250-300 г свеж цвет од див костен изблендирајте ги и исцедете го сокот.

Употреба: Земете 25 капки во 1 лажица топла вода 2 пати на ден, 30 минути пред јадење. Сокот се пие кога вените во нозете се проширени и кога хемороидните јазли се отечени. Со редовна употреба на сокот од костен, хемороидната болка исчезнува, а подоцна се повлекуваат опуштените вени, односно хемороидите.

Ревматизам, артритис

Алкохолна инфузија приготвена од сув цвет на див костен (40 г на 1 литар алкохол) се користи надворешно за мачкање на болните места.

Тромбоза

За да го подготвите лекот, потребни ви се 30 г цвет и плод од див костен кои треба да се сомелат и да се потопат во 300 мл чист медицински алкохол и да отстојат 7 дена со повремено протресување. Потоа се процедува и се консумира пред јадење секој ден, 3 пати по 30 капки.

Контраиндикации

И покрај одличните својства на костенот, како и секој друг лек, така и тој е контраиндициран во некои состојби состојби: разни васкуларни заболувања, атоничен запек, хипоациден гастритис, неправилности и одложена менструација, лошо згрутчување на крвта, тромбоцитопенија.

Не треба да се користи орално дивиот костен во случај на хипотензија. Во случај на предозирање може да предизвика грчење на прстите.

МАСЛО ОД ДИВ КОСТЕН

60 г сув плод од див костен
250 мл маслиново масло

Постапка:

Дивиот костен исчистете го од надворешната темнокафеава кора и исушете го на суво место. Потоа сомелете го во прав. Добиениот прав од див костен измешајте го маслиновото масло и добро протресете го додека да се изедначи. Со ова масло мачкајте ги зафатените места 2-3 пати дневно, во текот на 7-10 денови. Потоа направете пауза од 3-4 дена и повторете ја постапката.

Рецепт со див костен во ракија – употреба за хемороиди

Како едно од најдобрите природни средства за лекување на хемороиди се препорачува мевлем од див костен.
Може да се купи готов мевлем, но можете да си го направите и сами во домашни услови, бидејќи ефектите се доста поголеми.

Потребни состојки:

30 плодови див костен
500 мл коњак

Постапка:

Измиените костени треба да се изрендаат и да се стават во стаклена тегла. Бидејќи се многу цврсти, ова е многу тешко да се направи, па или ставете ги во некој електричен и моќен блендер за да ги иситните, или завиткани во крпа искршете ги и здробете ги со чекан.

Прелијте ги со коњакот и оставете ја добро затворената тегла да отстои околу 8 седмици. Повремено протресувајте ја теглата.
Вака приготвениот див костен за хемороиди, се пие неколку дена по неколку капки во чаша вода или на коцка шеќер.

Лек за опуштени вени, хемороиди, дијареа, целулит и отоци

“Дивиот костен пред се’ се употребува како лек на венозниот систем. Од него се прават масти против изгореници од сонце, чај кој помага против маларија, нервоза, хемороиди, пролив, кашлица.”
Од дивиот костен се собираат пупките и цветовите, плодот и кората од младите гранки.

СОДРЖИ:

Пупките содржат ескулин, цветовите танин и кверцитин, а плодот нишесте, белковини, ескулин, стерол, витамини П, Б1, Ц и К, минерални соли.
Сапонинот што го содржи кората од гранките и плодот, лечи од кожни болести, ја разредува крвта и ја прави помалку леплива.

ПОДГОТОВКА И УПОТРЕБА:

Дивиот костен пред се’ се употребува како лек на венозниот систем. Од него се прават масти против изгореници од сонце, чај кој помага против маларија, нервоза, хемороиди, пролив, кашлица.

РАКИЈА ЗА МАЧКАЊЕ НА ОПУШТЕНИ ВЕНИ

Се засекуваат 20-40 плодови од див костен, како крст и се прелеваат со 1 литар појака домашна ракија. Се чуваат затворени во тегла точно 40 дена. Од време на време треба да се промешуваат со дрвена лажица.
По 40 дена се процедува низ газа и ракијата се чува затворена во чисто шише. Пред употреба, шишето треба да се протресе, за да се измеша талогот.

Се мачкаат опуштените вени со површинско протривање, но не смеат да се масираат! При тоа ракијата се претвора во бела сапуница и за кратко се впива во кожата.
Вените се мачкаат неколку пати дневно. Оваа ракија може да се користи и за мачкање на болни и отечени нозе и за лекување на целулит.

ЕКСТРАТ ОД ДИВ КОСТЕН

(1) 4-5 плода од див костен се рендаат и се поливаат со 1 литар ладен коњак. Шишето се остава да стои 6-8 недели па потоа се процедува.
Овој екстрат се пие во капки за лечење вени и крвоток, проширени вени на нозете, тромбофлебит. Витаминот П што го содржи ја зголемува отпорноста на капиларите.
(2) На 12-15 цвета и свеж изрендан костен се става 250 мл топол коњак и се размешува. Кога ќе се излади се процедува. Се зема во капки и се пие 3 пати на ден по 15-20 капки во вода или на коцка шеќер.

МАСТ ОД ДИВ КОСТЕН

20 г екстрат од див костен (погоре) и 60 г малку загреан ланолин (од аптека) се мешаат убаво со дврена лажица за да се спојат. Се мачкаат вените а потоа се завиткуваат со завој.

При подготовка на препарати од див костен, материјалот не смее да биде во допир со железо или лим. Може да се прават во емајлирани, стаклени или порцелански садови.

ПРОТИВ ПРОЛИВ: Се ренда половина костен и се меша со една чаша црно вино или кафе.
ПРОТИВ ДИЗЕНТЕРИЈА: Чај од 30 г кора во 1 литар вода.
ПРОТИВ РЕУМА: Во еднакви делови да се измешаат кора од млади гранки, лушпа од ореви и врба. Од смесата се земаат 2 супени лажици и се варат во половина литар вода. Течноста треба да отстои 10 минути, се процедува и се пие наутро и навечер по една мала чашка.

Рецепт за чистење на крвта и елиминација на тромбови

Рецепт од 12.век од прочуената германска лекарка Хилдегард вон Биген:
Земете една гранка со крупни цветови од див костен, искинете ги само цветовите и ставете ги во сад со 1 литар зовриена вода. Оставете да отстои 30 минути. Процедете.
Цела оваа количина треба да ја испиете во текот на денот, во мали голтки.

Loading...