Како да ги сварите најубавите шпагети!

Дали сакате на најдрагите да им послужите совршено сварени шпагети со прекрасен вкус? Еве неколку совети со чија помош шпагетите ќе ги сварите на најдобриот можен начин.

 

Во поголем сад зовријте вода која претходно сте ја посолиле, бидејќи кога тестенините се готват во солена вода тие имаат подобар вкус.

Loading...

 

Додадете моркови и гответе со непрестајно мешање за да спречите лепење на дното од садот.

 

Не додавајте масло во водата бидејќи тоа ќе влијае на слабо впивање на сосот во сварените шпагети.

 

Шпагетите варете ги онолку долго колку што е назначено во упатството на амбалажата.

 

Процедете ги, но не ги плакнете со вода, бидејќи на тој начин ќе го исплакнете скробот кој е потребен за да се апсорбира вкусот на сосот за шпагети.

Loading...