Дома Тагови здравје

Таг: здравје

Семе кое помага во лекување на ракот на дебелото црево –...

Чиа семето содржи омега масти, протеини, антиоксиданти и диетални влакна. Има блага арома на ореви, а бидејќи впиваат течност, идеално е за хидратација и...

За 10 дена исчистете ги бубрезите од песок, слуз и ситни...

Потребни состојки: 200 г просо и вода. Постапка: Исперете го просото со топла вода низ цедалка. Ставете го просото во тегла од 3 литри и прелијте 2/3...

Тироидната жлезда и ракот на дојка се поврзани, а јодот е...

Бројни студии покажуваат дека постои јасна врска помеѓу пореметувањето во тироидната жлезда и ракот на дојка, а токму јодот може да биде фактор кој...

Дали може да се разболиме ако одиме боси на ладен бетон

Здравјето е најголемо богатство. Ова тврдење главно го говорат луѓе во години и најчесто се зема здраво за готово. Често се спомнува, но дури...

ИСТРАЖУВАЊЕ: Како влијаат бактериите во желудникот врз психата на човекот

Ако нешто не прави луѓе, тогаш тоа е умот, мислите и чувствата. Сепак, се појави контроверзен концепт кој тврди дека желудочните бактерии се невидлива рака...

Мајка ми почна да јаде боровинки и црно чоколадо и сеќавањето...

Меморијата на Силви Хазер (82) од Велика Британија била толку лоша што во еден момент не можела да го препознае ни сопствениот син Марк...

Заболените од рак ги опишаа првите симптоми кои ги имале, а...

Препознајте ги првите знаци за рак и побарајте помош навремено, бидејќи раната дијагноза е предуслов за сигурно излекување. Важно е да не се игнорираат...

Внимателно со зелениот чај, може да го оштети црниот дроб

Секојдневното консумирање на преголема количина зелен чај, може да биде штетно! Екстрактот од зелен чај може да предизвика оштетување на црниот дроб, соопштија од...

Мажите не смеат да ги прекрстуваат нозете подолго од дваесет минути

Мажи, внимавајте, ризикувате неплодност ако не ги држите вашите нозе раздвоени. Професорот Марк Гоулдстајн вели дека прекрстените нозе може да го намали производството на...

Херпес Зостер, причини и лекување

Телесниот херпес го предизвикува вирусот херпес зостер кој пак ги предизвикува овчите сипаници. Откако човекот заболел од вакви сипаници, вирусот станува латентен во клетките...