Дома Тагови заби

Таг: заби

Тест за бременост може да се направи со паста за заби

Како да знам дека сум бремена? Ова прашање буди страв од непланирана бременост, а често се јавува токму кога класичниот тест за воопшто не...

Каква е поврзаноста на болестите на штитната жлезда со оралното здравје

Милиони луѓе ширум светот заболуваат од болести на штитната (тироидната) жлезда. Заболувањата на штитната жлезда се исто како шеќерната болест, најчесто ендокринолошки заболувања. Најчести...

Може да биде опасен – како да го отстраните флуоридот од...

Флуорирањето на водата или флуоридација на водата е постапка на додавање на флуорни соли во водоводот, во некои земји. Во поголемиот дел од Европа...

Забите всушност ги миете во погрешно време – еве кога треба

Миењето заби е рутина која ја обавуваме секојдневно, во временски период кој им одговара на вашите животни навики. Сепак, еден стоматолог за Гламур открива...

На дете морале да му извадат десет заби поради оваа намирница

Една од помачните и непријатни ситуации која може да му се случи на било кого е – забоболката. Здравјето на забите е многу важно,...

Плукате крв додека ги миете забите? Тоа може да биде многу...

Многумина од нас се соочуваат со овој проблем кој може да биде многу опасен по здравјето. Еве што треба да направите за да не...

Јадете суво грозје за подобар секс, но и за подобро здравје...

Сувото грозје може да го поттикне сексуалниот нагон, но и да помогне при срцеви заболувања, анемија, камен во бубрег... Вметнете го сувото грозје во секојдневната...

Огромен процент од пациентите со рак, имале проблеми со забите (ВИДЕО)

Дали имате хронични дегенеративни заболувања? Ако е така, дали честопати сте ја слушнале оваа изрека: "Сето тоа е во вашата глава?" Па, веројатно, тоа не...

Загаден воздух, па уште и дим од цигари! Еве зошто децата...

Јапонските научници направиле истражување за влијанието на димот од цигари кај децата. Па така, кога ги споредиле податоците од децата во пушачки и децата...

Со овој рецепт ќе имате блескави заби без забен камен!

За да се ослободите од оваа грда појава поради која наталожените бактерии предизвикуваат воспаление на гингивата, односно „џепови“ (гингивитис и парадонтитис), помогнете си со...