Дома Тагови сусам

Таг: сусам

Ова е десертот од моето детство, готово за минутка: СУСАМ ШТАНГЛИ

Потребни состојки: 5 супени лажици мед 50 г шеќер во прав ¼ пакување путер (околу 65 г) 50 г црно чоколадо за готвење 50 г сечкани ореви 100 мл мелени...

Одличен рецепт за посна торта со туна и крекери – идеална...

Потребни состојки: 1 конзерва туна (180 г) 150-200 г маргарин 200 г посен мајонез 1 лажица мајонез 300 г посни крекери 50 г печен сусам 2 кисели краставички 2 варени моркови 2 варени...

Ако вака го испечете компирот – сите ќе лудуваат по него...

Потребни состојки: 1-2 кг млад компир сол, црн пипер, вегета, малку масло 2 лажици путер/ маргарин Сусам по желба малку сув магдонос (може и без него) Постапка: Компирот сварете го заедно...

Соленки толку вкусни што ќе сакате да ги јадете секој ден

Превкусни се, згодни за секоја прилика и особено ги сакаат децата! Потребни состојки: 150 г путер 200 г кашкавал (гауда или сл.) 1/2 чаша (од 180 г) павлака 1...

Брзо се приготвуваат, меки и вкусни вториот ден исто како првиот...

Потребни состојки: 600 мл млеко 1 квасец 2 лажички шеќер 3 лажички сол 200 мл масло 1 кг брашно +- За ФИЛ: 200 г путер/маргарин 2 жолчки 1 лажичка сол За премачкување: 2 белки Сусам Ленено семе Постапка: Во 500...

Многу стар рецепт за лекување на ронливи коски: Ленено семе, сусам...

Околу 75 милиони луѓе страдаат од остеопороза во Европа, САД и Јапонија. Состојбата се карактеризира со губење на коскена маса, што доведува до зголемување...

Посни кифлички меки како душа со прелив од мајонез

Фото и рецепт: Кате Ристевска Посни кифлички меки како душа со прелив од мајонез и поради тоа се посебни. Потребни состојки: 1 кг брашно тип 400 500 мл...

Салата од карфиол: вкусен прилог за месо

Одлична салата која одлично одговара со месо, печено или похувано, брзо се приготвува и може да стои во фрижидер и до 3-4 дена без...

Сусамки – милина за душата и здрави за телото

Фото и рецепт: Елена Ангелевска Потребни состојки: 1 путер/маргарин 1 чаша (за млеко) шеќер 2 јајца 1 жолчка 1/2 чаша ладно млеко 1/2 чаша масло 1 прашок за печиво Брашно по потреба Постапка: Путерот се...

Подобра пита со сирење не сум јадела!

Потребни состојки: 4 јајца 1 лажичка сол 1 чаша (180 г) кисела павлака (може и кисело млеко) 100 мл масло 1 прашок за печиво 150 г брашно 200 г тврдо сирење...