Дома Тагови погача

Таг: погача

Најубавата погача со јогурт…нешто на мој начин, феноменално тесто, а погачата...

Потребни состојки: 350 г брашно 100 мл млеко 50 мл јогурт 100 мл масло 1 јајце 10 г инстант квасец 1 лажичка сол 1 лажичка шеќер за премачкување на тестото: 2 лажици масло 50 г...

Мека погача со кисело млеко која ќе ја имате на вашата...

Потребни состојки: 300 г брашно 3 јајца 250 мл кисело млеко или густ јогурт 150 мл млеко 100 мл масло 1 прашок за печиво 1 лажичка сол Постапка: Во една вангла ставете го...

Мека погача…за приготвување одвојте само 10 минути а вкусот е феноменален!

Многу едноставно се приготвува, а многу е вкусна. Одлична е за вечера со шолја јогурт или кисело млеко. Потребни состојки: 3 јајца 200 мл кисело млеко 1 прашок...

Тетовско домашно ЌАЕ – со крцкава кора и меко како суѓер

Фото и рецепт: Елена Мишковска Потребни состојки за тепсија 28: 600 г брашно 1 лажиче сол 1 квасец 1 лажиче шеќер 2 жолчки 1 филџан масло Млако млеко по потреба Постапка: Најпрво се става...

Шарена погача која секојпат ме воодушевува, вкусот не го менува и...

Потребни состојки: 400 г тиквички 100 г моркови 250 г свежо посно сирење (или по вкус) 4 јајца 95 г гриз Сол, црн пипер по вкус Постапка: Младите тиквички со мека кожа...

БОЖИЌНА ПОГАЧА – детално опишан рецепт – мора да успее

Потребни состојки: 250 мл млеко 250 мл јогурт 100 мл масло 2 јајца 2 рамни лажички сол 2 лажички шеќер 15 г квасец 2 лажички брашно околу 900 г брашно тип 400 и уште: 2...

Погача со сирење ем вкусна ем убава, на сите им успева

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 кг брашно 2 јајца 1 лажица шеќер 1 лажица сол 100 мл масло 2 ди-го квасец (сув) За фил: 300 г сирење+павлака 1 белка малку сол ПОСТАПКА: Прво ставете го квасецот во малку...

ЃЕВРЕК ПОГАЧА со јогурт – би било штета да не пробате...

Потребни состојки: 600 г брашно тип 500 (меко) 40 г свеж квасец 1 јајце 1 лажичка сол 1 лажичка шеќер 50 г маргарин 250 мл млако млеко 3 лажици јогурт ФИЛ: 120 г маргарин 1...

Погача со кашкавал и прелив од лук – превкусна е, направете...

Потребни состојки: 250 г меко брашно 1 сув квасец 1 супена лажица шеќер Многу малку сол 150 мл врело млеко 1 јајце 50 г растопен путер +- и уште малку 250-300 г...

ПОГАЧА: Колку што е убава, двојно повеќе е вкусна!

Потребни состојки: 550 г меко брашно 100 г маст/путер/маргарин + уште малку растопен путер 250 мл топло млеко 1 лажичка сол 1 квасец + 1 лажица шеќер + 1...