Дома Тагови погача

Таг: погача

ЃЕВРЕК ПОГАЧА со јогурт – би било штета да не пробате...

Потребни состојки: 600 г брашно тип 500 (меко) 40 г свеж квасец 1 јајце 1 лажичка сол 1 лажичка шеќер 50 г маргарин 250 мл млако млеко 3 лажици јогурт ФИЛ: 120 г маргарин 1...

Погача со кашкавал и прелив од лук – превкусна е, направете...

Потребни состојки: 250 г меко брашно 1 сув квасец 1 супена лажица шеќер Многу малку сол 150 мл врело млеко 1 јајце 50 г растопен путер +- и уште малку 250-300 г...

ПОГАЧА: Колку што е убава, двојно повеќе е вкусна!

Потребни состојки: 550 г меко брашно 100 г маст/путер/маргарин + уште малку растопен путер 250 мл топло млеко 1 лажичка сол 1 квасец + 1 лажица шеќер + 1...

Јогурт погача – целата куќа мириса убаво додека се пече

Погачата е мека како душа и многу едноставна за приготвување, особено за млади домаќинки. Потребни состојки: 2 јајца 1 јогурт во чаша 50 г квасец 200 мл вода 2 лажички...

ПОГАЧА ЈУГОСЛАВИЈА

Потребни состојки: 650 г брашно 250 мл млеко 100 мл јогурт 130 мл масло 1 полна лажичка сол 1 лажичка шеќер 40 г квасец 100 г путер 1 јајце Црн сусам, ленено семе, сусам Постапка: Во...

Богата погача од рачно месено лиснато тесто

Вистинска декорација на масата, домашно плетена погача од рачно месено лиснато тесто. Прекрасна, мека, вкусна и за следниот ден. Потребни состојки: 600 г брашно 20 г свеж...

Слава: дали сте коментатор или дегустатор? Типови на гости – интересно

Започна периодот на слави. Покрај задолжителната трпеза, во своите домови имаме и задолжителни типови на гости. Секоја куќа, мора да признаете, има гости со...

Драчевски сирењачиња: вкусни, меки, миризливи

Фото и рецепт: Зорица Наумовска Потребни состојки: 500 г брашно 1 лажица сол 1 лажиче шеќер 1 сув квасец Млака вода Постапка: Со млака вода се замесува тесто, па се остава на...

Битолска кокмишка – кисната погача: Милина за очите, убавина за стомакот

Фото и рецепт: Елена Ангелевска Потребни состојки: 1 кг брашно 1 мало лажиче сол ½ филџан масло 500 мл млака вода 1 мало лажиче шеќер 1 коцка квасец *путер за премачкување Постапка: Квасецот се...

Една брза и лесна погача мека како памук

Фото и рецепт: Родна Трпеска Потребни состојки: 250 мл млеко 200 мл јогурт 1 чашка павлака 1 квасец 2 лажици шеќер 2 лажички сол 2 јајца 100 мл масло Брашно по потреба (750 г...