Дома Тагови млеко

Таг: млеко

Стар домашен лек против кашлица од мојата мама – секогаш успева...

Потребни состојки: 3 големи лажици шеќер 200 мл млеко Постапка: Шеќерот пржете го во лонче и мешајте толку долго додека да се карамелизира, а потоа додадете го млекото...

Чоколаден колач…ммм

Фото и рецепт: Натич НТ Потребни состојки: 2 јајца 2 белки 4 лажици 100 г путер/маргарин 100 г чоколадо 3 лажици брашно ½ печиво 1 прашок за пудинг од чоколадо 200 мл млеко за...

Секое утро пијте БРОНХИ напиток за да ги одбегнете есенските вируси

Случајно го слушнав рецептов од маалската продавница од нашата продавачка која тогаш ми рече дека секое утро си го прави напитоков за себе и...

Пробајте го рецептот за слатка пита на Давор Панчевски

Потребни состојки: 400 г кори за пита 250 г путер Прстофат цимет 500 мл млеко 6 жолчки 150 г шеќер Постапка: Секоја кора премачкајте ја со...

За жената која се излекува од рак без лекови – уште...

Кога пред неколку години и бил дијагностициран рак на дојка, докторите и предвиделе дека ќе живее само уште 2 месеца. Во тоа време проф.Џејн...

Неодолив и брз колач кој не се пече! Одличен за ненајавени...

Рецепт: Kuhinja Sabi Потребни состојки: 1 литар млеко 9 лажици гриз 10 лажици шеќер 2 лажици какао 1 мала лажичка пудинг од ванила или арома ванила 30 г путер/маргарин 8 парчиња “пишкоти” кекси За...

За да се чувствувате 20 години помладо – пијте го ова...

Златното млеко е пријатен и топол напиток кој е исклучително корисен за ’рбетот и коските воопшто. Помага при повторно воспоставување на ’рбетното подмачкување’ и ги...

Банана коцки: Едноставен десерт во кој сите ќе уживаат

Потребни состојки за бисквит: 4 јајца 4 лажици брашно 3 лажици шеќер 1 прашок за печиво 2 лажици какао 3 лажици масло За крем: 2 пудинзи од ванила 600 мл млеко 10 лажици шеќер 10...

Надин колач од кокос

Лесен и освежителен колач од кокос Потребни состојки: 4 јајца 8 лажици шеќер 6 лажици брашно 1 мала шолја масло 1 мала шолја ладно кафе Малку какао за да се добие...

Чоколадна ПАЛЕНТА торта

Потребни состојки за биксвит од палента: 150 г инстант палента 4 јајца 200 мл густ јогурт 100 г шеќер ½ кесичка прашок за печиво Прстофат сол 200 г чоколадо 100 г путер/маргарин 50...