Дома Тагови лук

Таг: лук

Месо печено како под вршник (а од рерна), вчера го пробав...

Потребни состојки: 1 кг месо по желба Неколку големи компири 1 голема главица кромид 2 големи моркови 4 чешниња лук Малку масло 100 мл бело вино Сол, црн пипер, вегета, 10-тина листови...

Здрава супа од спанаќ, коприва и јајца од препелица

Потребни состојки(за 4 лица): 400 г спанаќ 400 г млада коприва (како замена може магднос или мента) 80 мл масло 1 литар бистра зеленчукова супа како основа Сол, лук...

Прекрасен прелив од лук

Одлично одговара со сите видови месо, а може да се користи и како дресинг за салата Потребни состојки: 4 чешниња лук 1 лажица зелен бибер Сол, мелен црн...

Рецепт за Хумус – најпопуларниот намаз на денешницата

Вкусен и здрав намаз кој го освои целиот свет, направете го брзо и лесно според овој основен рецепт кој може да го прилагодите според...

Намаз од сусам – Тахини

Потребни состојки: 1 филџан за кафе- светол сусам 1 филџан за кафе- вода Една лажица лимонов сок 2-3 чешниња лук 1 лажица сусамово масло (или маслиново) Свежо мелен пипер Сол Подготовка: Во блендерот...

Пекарски компир на клот начин

Ова е многу вкусно јадење кое може да се јаде така, или како прилог на некое главно јадење. Превкусно е. Потребни состојки: 1 кг компир 4 јајца 300...

Еднаш годишно направете генерално чистење на крвните садови за да бидат...

Артериите се крвни садови кои пренесуваат густа крв збогатена со кислород од срцето до сите органи во телото. Една здрава артерија е силна, еластична...

Еве што се случува во текот на еден ден кога ќе...

Кога јадете лук, неговата моќ е толку силна што дури и после 24 часа нашето тело реагира на оваа моќна храна. Тоа се забележува...

Ставете лук и фластер на кожата – ќе ве изненадат овие...

Како се користи лукот? Втријте пресечен лук на мал дел од кожата за да откриете дали вашата кожа е чувствителна на него. Ова практикувајте го...

Болни да пробаат, ќе оздрават: Суви пиперки во доматен сос –...

За оние кои не пробале, ќе ви откријам превкусен и пикантен прилог и на посна и на масна трпеза. Моите гости дури и кога...