Дома Тагови кори

Таг: кори

Евтино брзо и лесно: меки питички со сирење

Одлични за родендени и слави кога ни се потребни многу разновидни печива. Се приготвуваат брзо а имаат фантастичен вкус. Меки, сочни, мини питички. Потребни состојки: 500...

Едвај чекам пак да ја направам: питава ја изедовме додека трепнеш...

Потребни состојки: 1 пакување готови кори 5-6 тиквички 500 г кравјо сирење 5 јајца 5 лажици кисела павлака 1 лажица гриз 1 лажичка прашок за печиво Вегета, сол, церн пипер Постапка:  Тиквичките излупете ги...

Сукана баклава: детално објаснет рецепт

Фото и рецепт: Дијана Талевска За тесто: -1 јајце, 6 жолчки,1 шолја млако млеко, 1 шолја масло, 2 супени лажици лимонов сок, 1 прашок за печиво,...

Зелник со праз и баница со месо – нешто што нема...

Фото и рецепт: Тања Стаменковска ЗЕЛНИК СО ПРАЗ / ТЕГНЕТА БАНИЦА СО МЕСО Брашно по потреба, малку сол и малку квасец, се замесува со вода. Постапката...

Чоколадна баклава – превкусно!

Потребни состојки: 500 г кори 250 г мелени ореви 250 г чоколадо за готвење 700 г шеќер 250 г магарин/путер Постапка: Истопете го чоколадото на пареа, додадете ги мелените ореви. На...

Бурекчиња со сирење и зелени маслинки – како од турските серии!

Идејата за овие бурекчиња ја „собрав“ од турска серија, каде главната јунакиња на своите деца им го приготви ова за појадок Peynir Zeytinli Börek,...

Јајчаник, јајчалник, млечник…прекрасен појадок кој го правеа нашите баби

Фото и рецепт: Снежана Бошкова Се редат во тавичка (бр.36) кори колку да се покрие тавичката, не повеќе. Се полева со малку масло врз корите, околу...

Кавадаречки појадок ТАРАНЕНИК – да ви ја стопли душата

Фото и рецепт: Блага Јованова Тараненик е кавадаречко јадење кое се приготвува од тарана и јуфки. Како што вели Блага, кога е многу ладно, ова...

Има ли поубаво од домашен МАЗНИК?

Фото и рецепт: Гордана Пецаковска Потребни состојки: 2 кг брашно Млака вода по потреба 3 мали лажички сол 1 мало лажиче шеќер 8 лажици масло На врв од ножот квасец Постапка: Се замесува...

Прекрасна пита од готови кори

Потребни состојки: 1 пакување готови кори 3 јајца 1 сув квасец 2 шолји топло млеко 2 шолји топла вода 1 ½ - 2 шолји масло по желба сирење, спанаќ, месо... за...