Дома Тагови компир

Таг: компир

Вкусни пирошки за неколку минути ќе ви станат омилени

Потребни состојки: 500 мл млеко 20 г квасец 1 лажица шеќер 1 лажичка сол 3 лажици масло 500 г брашно Фил: Пире компир 2 главици кромид пржени 150 г шунка Деталите погледнете ги во видеото: https://youtu.be/GN-3uuC8Ksc

Полски ручек: копитка или њоки со пилешки стек

Фото и рецепт: Елена Ангелевска За копитката или њоки: се вари компир како за пире, се цеди од водата и се пасира. Се остава да...

Лекови од компир за желудник, очи, висока Т, акни, изгореници, срце

Еден човек годишно може да изеде просечно 72 килограми компир. Овој зеленчук може да се приготвува на многу различни начини и многу е вкусен,...

Убав врат како на лебед: нега, масажа, рецепт, облоги, гимнастика

Сите жени знаат дека вратот ги издава нивните години. Но, дали може да се направи нешто и да се спречи предвременото стареење и збрчкување...

Макало со везени пиперки – не знаеш за доста!

Фото и рецепт: Мирјана Стојановска Потребни состојки: 10-12 суви везени пиперки 4-5 компири 1 главица лук, по вкус сол, масло * Пиперките задолжително треба да се суви везени. Постапка: 10 - 12 суви...

Важна е и лушпата: Сокот од компир инстантно ги решава стомачните...

Лековитите својства на свежиот компир одамна се познати во народната медицина, но и покрај тоа сеуште постои мислење дека компирот не се консумира суров....

Кога маж готви: селско месо и пире – прсти да излижеш!

Фото и рецепт: Влатко Стојовски СЕЛСКО МЕСО Месото се сече на коцки со средна величина, се пропржуваат на тивок оган.  Се додава ситно сечкан кромид кој откако...

Популарно луто макало со везени пиперки, зелени домати и компири

Фото и рецепт: Анита Стојановска Потребни состојки: 3 зелени домати 4 везени пиперки лути 3-4 компири 3-4 чешниња лукче сол имасло по вкус Постапка: Ова е доста популарно макало во Македонија а...

Макало со компир и свежи пиперки – почнуваш да јадеш и...

Фото и рецепт: Славица Георге Потребни состојки: 10-тина пиперки 3-4 чешниња лук 3 поголеми компири Сол по вкус, масло по потреба Ова макало од компири и свежи пиперки почнуваш да...

Пита со компир – добар апетит!

Фото и рецепт: Емилија Илијовска Потребни состојки за тесто: 1кг брашно 500 мл јогурт 2 јајца 1квасец 1лажичка сол ½ лажичка шеќер Фил: 3 главици кромид 3 големи компири Сол,бибер,малку мешан зачин Постапка: Тестото се замесува и...