Дома Тагови јогурт

Таг: јогурт

Подобра салата во живот не сум пробала а готова е за...

Ова го пробав на еден роденден и одлично е со краставички. Потребни состојки: 3-4 поголеми краставици 1 јогурт 2-3 големи лажици милерам или павлака 3-4 големи лажици сечкани зачини...

Најсочните колачи со кокос познати како ЧУПАВЦИ – никогаш подобри и...

Потребни состојки: 3 јајца (поголеми) 1,5 чаша (од јогурт) шеќер 1 ванилин шеќер ½ чаша масло 2 чаши брашно ½ прашок за печиво 1 чаша јогурт (од 200 мл) За натопување: 200 г...

ЗИМСКИ КОЛАЧ фин и мирисен колач со суво овошје

Потребни состојки: 3 јајца 3/4 шолја шеќер (шолја од 250 мл) 3/4 шолја масло 7 лажици грчки јогурт (може и обичен цврст) 350 г суво овошје (брусница, кајсии и...

Лиснато турско печиво – вкусно, меко и миризливо

Потребни состојки: 330 г брашно 65 г густин 1 јајце 75 мл масло 200 мл јогурт 1 лажичка сол ½ лажичка шеќер 1 лажичка сув квасец И уште: 150 г сирење 1 лажичка магдонос 100 г...

Печен КАРФИОЛ – ќе ве освои со својот богат вкус!

Целосно нов начин за приготвување на овој зеленчук. Пробајте, ќе бидете восхитени! Потребни состојки: 1 карфиол (околу 500 г) 250 мл грчки јогурт 1 лимон 1 лажица маслиново масло 1...

Брзо, лесно, неодоливо: старински колач од јаболка, најдобар и најлесен рецепт

Потребен ви е колач кој брзо се приготвува? Тогаш, овој сочен колач со јаболка е вистинскиот избор, бидејќи се приготвува еднноставно и брзо, а...

Кифлички со јогурт: вкусни, меки, се топат во уста

Потребни состојки: 1 кг 200 г брашно (околу 1 кг) 200 мл млако млеко 400 мл јогурт 40 г свеж квасец 200 мл масло 1 лажица шеќер 2 лажички сол 200 г...

Совршени мекици со јогурт, готови за 10 минути – меки и...

Потребни состојки: 500 мл млеко 1 квасец 1 печиво 4 јајца 1 лажица сол 200 мл јогурт 1 кг 400 г брашно +- Постапка: Ставете го брашното, јајцата, печивото, јогуртот, солта и млекото...

Најбрзи и највкусни питулици за појадок по рецептот на Марта

Фото: Миланка Радојевиќ По рецептот на Марта Муреска Потребни состојки: 400 г брашно 1 печиво 1 лажичка сол 1 јајце 250 мл јогурт Постапка: Од сите овие состојки се замесува тесто и се...

Мојата неделна погача

Фото и рецепт: Натич Нт Потребни состојки: 800 г брашно +- 1 квасец 1 лажица сол 2 јајца + 1 јајце за премачкување маргарин/путер за премачкување 4-5 лажици масло 100 мл јогурт...