Дома Тагови јајце

Таг: јајце

Проверен, едноставен и ефикасен лек за намалување на шеќерот во крвта

Дијабетесот е една од најраспространетите болести во светот. Одржувањето на нормално ниво на шеќерот во крвта е првото важно правило на секој човек кој...

Јајце на облаче – нов видео ХИТ во светот

Светот го освои нов тренд кој се вика ЈАЈЦЕ НА ОБЛАЧЕ, а рецептот е многу едноставен. Прво е потребно да ги разделите жолчките и белките,...

Кифлички со компир пире – превкусни, се печат за 12 минути

Рецепт: Sašina Kuhinja Потребни состојки: 300 г брашно 1 мала лажика сол 1 сув квасец 100 мл млако млеко 4 големи лажици масло 200 г пире од компир 1 јајце Постапка: Сите состојки се...

Одберете 1 од овие 3 начини за намалување на шеќерот во...

Дијабетесот е една од најраспространетите болести во светот. Одржувањето на нормално ниво на шеќерот во крвта е првото важно правило на секој човек кој...

Кифла погача

Потребни состојки: 250 мл млеко 1 лажичка шеќер 45 г квасец 1 јајце 50 г путер/маргарин 1 ½ лажичка сол 450 г брашно 3 лажици путер/маргарин за мачкање Сусам и ленено семе за...

Вкусни плескавици, вака ме научи мама и до денес го користам...

Потребни состојки: 500 г мелено месо поголемо парче леб (потопено во вода или млеко) 1 главица кромид ситно сечкан магдонос 2 лажици сув мешан зеленчук 1 јајце црн пипер 1 лажичка сода...

Сочна пита од тиган

Потребни состојки: 500 г компир 100 г путер/маргарин 1 јајце 150 г брашно 200 г шунка 200 г кашкавал Малку сол, црн пипер и малку масло. Постапка: Компирот добро измијте го па сварете...

Полнети ролнички – Никогаш доста! Мора во двојна доза да се...

Потребни состојки: 600 г брашно ½ коцка свеж квасец 1 лажичка сол 4 лажички шеќер (или не мора) 150 г путер/маргарин Фета сирење Кулен 1 јајце 1 лажичка масло 250 мл млеко За премачкување: 1 јајце,...

ФЕНЕРИ – фини, меки печива во облик на фенерчиња

Потребни состојки: 550 г брашно ½ свеж квасец 300 мл млеко 100 мл масло 1 лажичка шеќер 1 лажичка сол 1 јајце 8 виршли (или нешто друго по вкус) ПОСТАПКА: Во помал сад соединете:...

Едноставен лек за шеќер во крвта, сите што го пробале велат...

Доколку имате предиспозиции за висок шеќер во крвта, или знаете дека стилот на животот кој го водите не е баш најздрав, оваа смеса може...