Дома Тагови чоколадо

Таг: чоколадо

Наједноставниот колач на светот, а вкусот му е феноменален!

Чини малку, а има вкус како да е направен во некоја најексклузивна слаткарница. Се изненадивме кога дојдовме до овој рецепт. Потребни состојки: 5 јајца 5 лажици шеќер 5...

Домашни медени срца, рецепт на чаша: цела куќа прекрасно ми мириса

Ако колачињата ги исечете со модли во облик на срце и ги потопите во чоколадо, ова дефинитивно станува “полуситен колач” кој без размислување треба...

Торта лудило: дознајте зошто цел интернет трага по нејзиниот рецепт

Потребни состојки за еден бисквит (кора), а вам ви се потребни два исти: 6 јајца 110 г шеќер 5 лажици какао во прав 100 г брашно 1 прашок за...

Најубавата торта: готова за 20 мин без печење

Брза и без печење FERRERO ROCHER торта, која е погодна за апсолутно секоја пригода, бидејќи делува многу богато и декоративно. Можете секогаш да ја...

Домашни ТВИКС кекси – еднаш пробајте ги – ќе ги сакате...

Потребни состојки: 300 г меко брашно 250 г путер/маргарин 100 г шеќер во прав 1 кеса карамел бонбони 3-4 лажици слатка павлака 250 г чоколадо по избор Постапка: Од наведените состојки (брашно,...

РУСКИ КАПИ – многу вкусни и декоративни!

Потребни состојки за кора: 4 јајца 8 лажици шеќер 7 лажици масло 20 лажици брашно 20 лажици млеко 2/3 кесичка прашок за печиво 2 лажици какао Потребни состојки за ФИЛ: 2 пудунзи од...

Брзо, евтино и вкусно: чоколаден колач од само ДВЕ состојки

Верувале или не, но и ова е можно! Овој феноменален чоколаден колач ќе ви стане ваш омилен десерт затоа што пред се е многу...

Медени топчиња со чај од шипки: брзи а толку вкусни

Потребни состојки за топчињата: 200 г мелени бисквити 100 г мелени наполитанки 250 мл врел чај од шипки 20 г путер 1 лажица мед Потребни состојки за глазурата: 200 г црно...

Колач без јајца (ЦРНЕЦ БЕЗ ЈАЈЦА)

Фото и рецепт: Гордана Пецаковска Потребни состојки: 500 г јогурт 2 шолји брашно 2 шолји шеќер ½ шолја масло 2 лажици какао 1 мало лажиче сода бикарбона За фил: 150 г чоколадо за...

Чоколаден ролат – прекрасно!

Едноставен и одличен рецепт! Потребни состојки:  50 г шеќер во прав 100 г маргарин/путер (на собна температура) 1 кора обланда (не цело пакување) 20 г темно чоколадо со мин.70%...