Дома Тагови бисквити

Таг: бисквити

Обланди со крем банани – најубавиот рецепт досега напишан за обланди!

Потребни состојки: 2 листа обланди 8 крем бананчиња За фил: 500 г шеќер 200 мл вода 250 г маргарин 100 г чоколадо 250 г мелени бисквити 250 г мелени ореви Постапка: 1.Во шерпа ставете вода...

Рајски десерт – ФАНТАСТИЧНА ТОРТА која не се пече, а потребни...

Торта која многу брзо се приготвува и што е уште подобро – не се пече и потребни се само 4 основни состојки. Потребни состојки: 500 г...

Јафа топчиња без млеко и путер – готови се додека трепнеш...

Потребни состојки: 300 г бисквити со вкус на какао 150 мл сок од портокал 1 ванилин шеќер 2 големи лажици џем од кајсија 1 ред чоколадо за готвење (50...

Чоколадни коцки со ореви се приготвуваат за 5 минути

Потребни состојки: 250 г шеќер 18 лажици вода 210 г путер/маргарин 150 г мелени ореви 100 г крупно сечкани ореви 250 г мелени бисквити 100 г чоколадо Постапка: Ставете ја водата со шеќерот...

РУМ КАСАТО – колач кој често го правам зошто е предобар!

Рум и чоколадо, би рекла чист оригина, мнооогу вкусни... Потребни состојки: 300 г компир 300 г мелени бисквити 200 г чоколадо 140 г маргарин 200 г шеќер во прав 1 лажица...

ПОСНО: Брза БАЈАДЕРА од кокос и бисквити

Потребни состојки: 500 г мелени бисквити посни 200 г кокос 250 г шеќер 200 мл бадемово млеко 250 маргарин 1 ванилин шеќер 1,5 лажица рум За ГЛАЗУРА: 200 г чоколадо за готвење 6 лажици...

Непечен ролат од бисквити и кокос – готов додека да трепнеш!

Оригиналниот ролат се приготвува од плазма кекси, но може да се употребат и други бисквити како што се petit beurre, но вистинскиот вкус се...

15 минутен колач со банани и бисквити – лесно, брзо, превкусно!

Потребни состојки: 300 г бисквити 3 пудинзи од ванила 9 лажици шеќер 1 литар млеко 200 г путер 4 лажици кисела павлака 4-5 банани 200 мл слатка павлака за шлаг Постапка: Прашокот од пудинзите...

Брзи и евтини сникерс бомбици – уживанција со секој залак

Направете вкусни сникерс бомбици кои се топат во уста. Потребни состојки: 300 г шеќер 100 мл вода 125 г путер/маргарин 200 г бисквити мелени 200 г мелени кикирики ГЛАЗУРА: 100 г чоколадо 20...

Медени топчиња со чај од шипки: брзи а толку вкусни

Потребни состојки за топчињата: 200 г мелени бисквити 100 г мелени наполитанки 250 мл врел чај од шипки 20 г путер 1 лажица мед Потребни состојки за глазурата: 200 г црно...