Дома Тагови без квасец

Таг: без квасец

Рецепт за лепчиња кои се готови буквално за 15 минути –...

Потребни состојки: 200 мл јогурт 200 г брашно 50 г пченкарно брашно 2 рамни лажички сол ½ лажичка сода бикарбона Постапка: Сите состојки измешајте ги прво со лажица, а потоа со...

Питава само што ја гледам – лиги ми течат! Баница со...

Потребни состојки: 500 г брашно 1 лажичка сол 4 лажици масло 260 мл млака вода За фил: 400 г свежо сирење 150 г јогурт 3 јајца Сол по вкус Постапка: Во брашното додадете сол и...

Совршено тесто без квасец и млеко, идеално за ужина или појадок

Потребни состојки за тесто: 750 г брашно 500 г кисела павлака 1 ½ лажичка сол 1 лажичка шеќер 200 г путер/маргарин 2 кесички прашок за печиво 3 јајца За ФИЛ: 200 г пилешка...

Зелник со праз и баница со месо – нешто што нема...

Фото и рецепт: Тања Стаменковска ЗЕЛНИК СО ПРАЗ / ТЕГНЕТА БАНИЦА СО МЕСО Брашно по потреба, малку сол и малку квасец, се замесува со вода. Постапката...

Најдобриот рецепт: брзи уштипци

Постојат разни рецепти за уштипци, но овие дефинитивно најбрзо се прават, па затоа се одлично решение за ненадејни гости. Потребни состојки: 2 шолји брашно 2 јајца 200 мл...

Има ли поубаво од домашен МАЗНИК?

Фото и рецепт: Гордана Пецаковска Потребни состојки: 2 кг брашно Млака вода по потреба 3 мали лажички сол 1 мало лажиче шеќер 8 лажици масло На врв од ножот квасец Постапка: Се замесува...

Најубавиот битолски зелник без квасец

Фото и рецепт: Славица Георге Потребни состојки: 500 г брашно 260 мл млака вода 2 лажици масло 1/2 лажица киселина 1 лажица сол 1 прстофат шеќер 125 г путер Фил: Спанаќ 1 лажичка сол 125 г...

Пита со праз или зелник без квасец: мераци!

Фото и рецепт: Васка Павловска Потребни состојки: 600 г брашно, малку сол и шеќер ладна вода по потреба Постапка: Се замесува тесто со средна густина, па се дели на...

Најбрза погача без квасец – како кец во ракав!

Ова е најбрзата погача без квасец. Потребни состојки: 300 г брашно ½ прашок за печиво (или ½ мала лажичка сода бикарбона) 50 мл масло 100 мл вода 1 белка Крупна сол Сол Ким Постапката...