Дома Тагови баклава

Таг: баклава

Чоколадна баклава – превкусно!

Потребни состојки: 500 г кори 250 г мелени ореви 250 г чоколадо за готвење 700 г шеќер 250 г магарин/путер Постапка: Истопете го чоколадото на пареа, додадете ги мелените ореви. На...

Сучена баклава – кој пробал – не може да остане рамнодушен

Фото и рецепт: Родна Трпеска Потребни состојки: 1 кг брашно 5 јајца (2 цели + 3 жолчки) 150 мл млеко 150 мл масло Се домесува со кисела вода. Се меси...

Пробајте ја чоколадната баклава на Давор Панчевски

Кој не би посакал вкусна чоколадна баклава полна со лешници, со мирис на ванила и нота на цитрусно овошје? Лесна е за подготовка и со...

Ружички со ореви – Бајрамска баклава

Потребни состојки: 500 г ореви 500 г кори за баклава 400 г шеќер 250 г путер За шербет: 600 г шеќер 600 мл вода 1...

ПОСНО: Чоколадна баклава

Потребни состојки: 500 г кори 250 г мелени ореви 250 г чоколадо за готвење 700 г шеќер 250 г магарин Постапка: Истопете го чоколадото на пареа, додадете ги мелените ореви. На...

Рецепт за Струмичка баклава – нема да ве остави рамнодушни

Струмичката баклава е сосема различна од било кој крај во Македонија. Навидум едноставна, но со единствен вкус кој никогаш нема да го заборавите. Денес поретко...