loading...

Орасници кои се прават од само 4 состојки – многу едноставно, многу вкусно

Потребни состојки:

2 јајца

250 г мелени ореви

250 г сечкани ореви

180 г шеќер во прав

Постапка:

Со виљушка изматете ги јајцата со шеќерот. Додадете мелени ореви и убаво изедначете ја смесата.

Формирајте кифлички, а секоја кифличка валкајте ја во сечкани ореви.

Печете во плех обложен со хартија за печење на 180 степени, 35 минути.

loading...