Од депресија до самодоверба: Младолика бабичка направила план за исхрана со кој се стопила

loading...

Ана Рејес со едноставен план на исхрана успеала драстично да го промени својот изглед, да ослабе повеќе од 30 кг и да ја врати разнишаната самодоверба.

-Немав никаков социјален живот, никогаш не излегував, немав облека која би ми одговарала, се’ на се’, се срамев од својот изглед – изјавила Рејес за британскиот Дејли Мејл.

Мајката на две деца не го трансформирала само своето тело, туку и својот живот, благодарение на промената која ја направила во исхраната, работата врз себеси и цврстата одлучност да го промени животот сето она што не и одговара.

Се’ започнало кога 50-годишната Рејес ја открила „123диети“, која се базира на здрав план на исхрана. Кога еднаш започнала со планот, одлучила да го спроведе до крај.

-Кога започнав со диетата бев депресивна, а сега се чувствувам фантастично. Како што ми рекоа моите внуци, имам 50 и фантастична сум – вели Рејес.

-Многумина веруваат дека за да бидеш на диета, тоа значи дека не смееш да јадеш некој тип на храна, но тоа не е случај со диетата на којашто бев јас. Во текот на целиот процес консумирав овошје кое го јадев за појадок, како што се јаболка и јагоди, со кои јадев обичен јогурт. Ручекот ми се состоеше од салата со протеини и зеленчук, а вечерата ми се базираше на месо и риба – објаснува Рејес.

-Никогаш немав идеја дека еден ден ќе бидам задоволна со својот изглед. Навистина сум среќна, не само со физичкиот изглед, туку и со тоа како се чувствувам ментално. Ова целосно го промени мојот живот.

Објаснува дека првите резултати ги видела веќе после првите неколку дена од диетата.

-Нема да ве лажам, на почетокот, кога телото започнува да се чисти, лошо се чувствуваш, но после неколку дена ми се зголеми нивото на енергија. Се чувствувам фантастично, изгледам помладо и имам повеќе самодоверба. Дури се појави и некој на кого му се допаѓам – се шегува Рејес.

Толку е среќна што оваа диета им ја препорачала на многумина и се надева дека ќе им помогне да ја остварат својата желба.

-Ако сте одлучиле, само направете го тоа. Животот е прекраток и треба да го живеете – заклучува Рејес.

Публикувахте от Ana Reyes в 31 декември 2015 г.