Неуништива енергија: чај од оваа билка помага за сите болки! Еве како се приготвува

loading...

Оваа повеќегодишна билка ја красат меснати дебели листови полни со течност.

Може да се каже дека расте насекаде, а во нашите краишта служи како украсна и како лековита билка.

Иако оваа билка веројатно ви е најпозната како лек за увоболка, забоболка и жуљеви, сепак таа има и други намени.

Латинското име е Sempervivum, што значи секогаш жив, а сведочи за својата неуништивост во најразлични услови за живот.

Многубројните истражувања потврдуваат дека чувар куќата во себе содржи танини, билна слуз, различни корисни киселини, флавоноиди и јаглени хидрати.

Во народната медицина се користи поради своите противвоспалителни, адстрингентни и диуретични својства.

Оваа билка е стар народен лек за увоболка, за оштетено ушно тапанче и губиток на слухот.

Нејзиниот сок се користи за да ја растопи вишокот ушна кал и за намалување на болката.

Истражувањата покажуваат дека полисахаридот од сокот на чувар куќа делува врз имунолошкиот систем и се користи за превенција од канцерогени заболувања.

Се применува во облик на сок, облога, маст, тинктура или чај.

ЧАЈ ОД ЧУВАР КУЌА

Ако имате болни менструации, грчеви, дијареа и чиреви, чајот од чувар куќа е одлична помош за наведените тегоби.

Се приготвува на следниот начин:

10 г свежа или 12 г сува билка се готви 15 минути на тивко во 250 мл вода, без шеќер!

Процедете и оставете да излади.

Чајот се пие наутро, на празен желудник, половина чаша, а остатокот се пие по голтка-две, во текот на денот, отприлика на секој час.