Две несакани нуспојави од водата со лимон

Популарната лимонада или вода со лимонов сок е чест напиток со кој го започнуваат луѓето, особено оние кои сакаат да ослабат.

-Водата со лимон на гладен желудник е еден од главните ритуали на бројни диети!

Овој напиток не содржи калории ниту шеќери, ја подобрува дигестијата, го чисти телото од токсини, обезбедува добра количина на антиоксиданти и витамин Ц. Со задолжителната утринска доза, многумина ја пијат лимонадата и преку целиот ден.​

Меѓутоа, иако овој пијалак е здрав, водата со лимон има две несакани нуспојави на кои треба да се обрати внимание.

1.ЖДРИГАВИЦА

Премногу лимон ќе запали „оган“ во вашиот желудник. Имено, лимонот е едно од најкиселите овошја, а познато е дека токму тие го засилуваат лачењето на желудочните киселини и затоа поттикнуваат ждригавица.

2.СЕ ОШТЕТУВА ЗАБНАТА ГЛЕЃ

Киселините во лимонот го оштетуваат заштитниот слој на глеѓта од забите, а тоа може да доведе до чувствителност на забите, па дури и кариес.

Ако имате проблем со забите, никако не пијте вода со лимон во текот на целиот ден или после секоја испиена чаша исперете ја устата со голтка чиста вода.

loading...

СОВЕТ ПЛУС:

Освен вода со лимон, популарен напиток кој „асистира“ при слабеење е и водата со мед. Проверете што се случува секој ден кога ја пиете на гладно.